Powstanie Warszawskie

06.10.2017

73. rocznica pierwszego transportu powstańców warszawskich do stalagu Lamsdorf

Pomnik Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Pomnik Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf. Źródło: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach

Na terenie Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach w piątek odbyły się uroczystości 73. rocznicy transportu pierwszej grupy powstańców warszawskich do Stalagu Lamsdorf.

Przez pewien czas położony pod Opolem obóz jeniecki w Lamsdorf był największym obozem jenieckim II wojny światowej w Europie. Przetrzymywano w nim żołnierzy praktycznie wszystkich armii walczących z Niemcami. 6 października 1944 roku do obozu przywieziono pierwszą grupę żołnierzy Powstania Warszawskiego.

"W ciągu pięciu dni do stalagu przywieziono w sumie sześć tysięcy powstańców. W tej grupie aż 600 więzionych stanowili nieletni. Do obozu przywieziono także 1500 kobiet, które miały status żołnierzy, co wprawiło w zdumienie strażników" - relacjonuje Magdalena Kruk-Kuchcińska z CMJW.

Wśród jeńców przywiezionych z Warszawy byli pisarze: Roman Bratny i Aleksander Gieysztor oraz rotmistrz Witold Pilecki. Dla większości z powstańców pobyt w Lamsdorf był przystankiem przed kolejnymi obozami w głębi III Rzeszy.

Obecny na uroczystościach uczestnik powstania i więzień Stalagu Lamsdorf Jerzy Esden Tempski mówił o konieczności utrzymania pamięci pokoleń. Nawiązując do miejsca uroczystości powiedział, że "muzea w dostojny sposób podtrzymują pamięć o tych, którzy ten obóz przeżyli". Podkreślił, że mówi w imieniu zarówno tych, którzy już odeszli, jak i tych, którzy mogą osobiście zaświadczyć o bohaterstwie, poświęceniu i cierpieniach towarzyszących wojnie.

Na terenie obozu, w zrekonstruowanym baraku obozowym, odbył się spektakl "Przerzucanie słowa". Sztuka została napisana na podstawie korespondencji obozowej uczestników walk w Warszawie. Przedstawiono także zakres prac nad filmową dokumentacją wspomnień uczestników Powstania, którą prowadzą w formie wywiadów pracownicy muzeum.

Niemiecki obóz jeniecki w Lamsdorf powstał już w czasach wojny francusko-pruskiej. Niemcy więzili w nim także jeńców z wrogich sobie państw w czasie I wojny światowej. Podczas II wojny przez obóz przeszło około 300 tysięcy jeńców 50 narodowości. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

edytor: Agata Zbieg

masz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL