12.10.2009 Warszawa (PAP) - Blisko 150 medalistów igrzysk, w tym 43 złotych, przybyło do warszawskiego Centrum Olimpijskiego na uroczystość jubileuszu 90-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego. "Dla takich chwil warto żyć i pracować. Jesteśmy z was dumni" - powiedział przewodniczący PKOl Piotr Nurowski, wręczając mistrzom olimpijskim medale 90-lecia PKOl.
Przed uroczystością, w holu Centrum odsłonięto 22 tablice z nazwiskami wszystkich polskich olimpijczyków w historii. Upamiętniono na nich ponad 2,5 tys. osób, startujących w igrzyskach w latach 1924-2008. Jedną z tablic odsłonił mistrz pekińskich igrzysk w pchnięciu kulą Tomasz Majewski.
"Mam dwie rodziny. Ta druga to rodzina olimpijska, zjednoczona i wielopokoleniowa, która co dwa lata powiększa się o kilkadziesiąt osób" - zaznaczył Majewski, który w sobotę wziął ślub. "Sport dla małżeństwa to ciężka sprawa, ale moja żona Anna jest do tego przyzwyczajona. Takie gale są przyjemne, ale przyznam, że nie wzbudzają we mnie większych emocji. To nie to, co rywalizacja na stadionie" - dodał.
Na jubileusz PKOl przybyli do Warszawy przedstwiciele 28 narodowych komitetów olimpijskich. Wśród nich członek MKOl Francuz Guy Drut, który wręczył medale Pierre'a de Coubertina, wysokie odznaczenia ruchu olimpijskiego. Otrzymali je: Zofia Żukowska, Kajetan Hądzelek, Józef Lipiec i Wojciech Zabłocki. Dyplomami MKOl uhonorowani zostali: Edward Serednicki, Janusz Czerwiński, Zygmunt Smalcerz i Władysław Zieliński.
Podczas gali ogłoszono laureatów Wawrzynów Olimpijskich, nagród przyznawanych co cztery lata za związki kultury i sztuki ze sportem. Złote przyznano w czterech kategoriach: sztuki plastyczne - prof. Jan Kucz (rzeźbiarz); architektura - autorzy toru kolarskiego w Pruszkowie i stadionu piłkarskiego w Kielcach; filozofia olimpizmu - Józef Lipiec za "Pożegnanie z Olimpią"; poezja - Marian Grześczak za "Nike niosącą blask" i Tadeusz Różewicz za "Dwie strony medalu".
Srebrne Wawrzyny otrzymali autorzy leksykonów olimijskich: Bogdan Tuszyński i Henryk Kurzyński (Leksykon Olimpijczyków Polskich 1924-2006), Zbigniew Porada (Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1924-2006) i Ryszard Wryk (Sport Olimpijski w Polsce 1919-1939, Biogramy Olimpijczyków) oraz w kategorii Sztuki Plastyczne Stanisław Wieczorek. Brązowy Wawrzyn przyznano rzeźbiarzowi Antoniemu Grabowskiemu.
Specjalną nagrodą PKOl uhonorowano Muzeum Sportu i Turystyki. Wyróżniono także Grzegorza Wieczorka za książkę "Generał Kazimierz Glabisz (1893-1981). Zarys biografii".
Polski Komitet Olimpijski został założony 12 października 1919 roku w Krakowie. Jego pierwszym prezesem był książe Stefan Lubomirski. W historii startów w igrzyskach Polacy zdobyli 269 medali: 63 złote, 83 srebrne i 123 brązowe. (PAP)
krys/ kali/