Imię Aliny Pienkowskiej - pielęgniarki walczącej o prawa pacjenta, działaczki Wolnych Związków Zawodowych, bohaterki Sierpnia'80 - nosi od piątku Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, jedna z najnowocześniejszych poradni wczesnego wykrywania nowotworów.
W siedzibie ośrodka odsłonięto tablicę poświęconą Pienkowskiej. „Pamięci Aliny Pienkowskiej – pielęgniarki, działaczki opozycyjnej, bohaterki czasów pierwszej „Solidarności”, uczestniczki strajku w Stoczni Gdańskiej i przewodniczącej Krajowej Sekcji Służby Zdrowia „S”. W uznaniu dla jej odwagi i determinacji w walce o poprawę warunków w służbie zdrowia i poświecenia dla pacjentów, których dobro stawiała zawsze na pierwszym miejscu” - głosi napis na szklanej tablicy ozdobionej metalowym portretem patronki.
Jak powiedział podczas uroczystości założyciel i dyrektor OPEN dr Dariusz Godlewski, pracownicy ośrodka swoją pracę postrzegają, jako służbę, dlatego wybrali Pienkowską na patronkę ośrodka.
"To, co miała Alina – odwagę, empatię oraz wytrwałość – wszystko to jest nam, niezwykle potrzebne, aby wciąż podejmować trud leczenia, pamiętając, że naprzeciw nas nie siedzi przedmiot do zreperowania, ale człowiek, za którego jesteśmy odpowiedzialni. Wierzę, że przez nadanie naszemu ośrodkowi imienia Aliny Pienkowskiej, my nie zapomnimy o naszym powołaniu, a ludzie nie zapomną o niej – kruchej kobiecie, która odegrała ogromną rolę we współczesnej historii Polski” – mówił Godlewski.
Na uroczystości obecny był drugi mąż Aliny Pienkowskiej, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
„Cieszę się, że pamiętacie o Alinie. Tym bardziej, że dotknęła ją ta choroba, o której każdy myśli, że jego nie dotknie. Ten ośrodek ratuje wiele istnień ludzkich i jest bardzo potrzebny. Alina żyła z tą choroba wiele lat, a kiedy została wykryta, było już za późno. Bardzo dzielnie znosiła chorobę i nawet wtedy myślała o innych” – powiedział Borusewicz.
Przy okazji odsłonięcia tablicy promowano książkę „Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki” autorstwa Barbary Szczepuły.
Alina Pienkowska urodziła się 12 stycznia 1952 roku w Gdańsku. Z wykształcenia była pielęgniarką. W końcu lat 70. działała w Wolnych Związkach Zawodowych. W sierpniu 1980 r. była członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Była też aktywną działaczką "Solidarności". Z jej listy w latach 1991-93 zdobyła mandat w Senacie. Zmarła po chorobie nowotworowej 2002 r.(PAP)
kpr/ abr/