Oświęcimskie Centrum Żydowskie zostało uhonorowane Nagrodą Pamięci Holokaustu, którą przyznaje stowarzyszenie Austriacka Zagraniczna Służba Cywilna – podał w środę austriacki konsulat w Krakowie. Wyróżnienie wręczy 27 stycznia, w dniu 67. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz, ambasador Austrii w Polsce Herbert Krauss.
Joanna Chwastek z konsulatu poinformowała, że stowarzyszenie przyznaje wyróżnienie osobom lub organizacjom, które są szczególnie zaangażowane w pielęgnowanie pamięci o zbrodniach nazizmu i zwracają uwagę na powszechność tych zjawisk i ich konsekwencje dla ludzkości.
„Nagroda jest przyznawana od 2006 roku. Centrum Żydowskie otrzyma ją w uznaniu zasług w zakresie przypominania nie tylko najnowszej historii Żydów w Oświęcimiu, ale i tej sięgającej XVIII wieku, kiedy to miasto w wyniku pierwszego rozbioru Polski stało się częścią austriackiej historii. Od roku 2007 Centrum jest także miejscem, w którym młodzi Austriacy mogą odbyć zastępczą służbę wojskową” – poinformowała Chwastek.
Centrum Żydowskie w Oświęcimiu jest jedynym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Przed wojną społeczność żydowska stanowiła ponad 60 procent kilkunastotysięcznego Oświęcimia. Celem placówki, która powstała w 2000 roku, jest kultywowanie pamięci o żydowskich mieszkańcach miasta oraz edukacja ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją i uprzedzeniami. Centrum składa się z muzeum, synagogi oraz działu edukacyjnego.
Stowarzyszenie Austriacka Zagraniczna Służba Cywilna daje młodym Austriakom możliwość odbycia zastępczej służby wojskowej w organizacjach, instytucjach, czy muzeach, które zajmują się historią holokaustu poza granicami Austrii. Jego inicjatorem jest politolog Andreas Maislinger. Za wzór służyła mu przy tym idea niemieckiej organizacji Akcja Znaku Pokuty - Służba dla Pokoju.
Stowarzyszenie finansowane jest z budżetu tamtejszego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pierwszy młody Austriak rozpoczął „służbę pamięci” 1 września 1992 roku w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dotychczas z tej możliwości skorzystało ponad tysiąc osób.
Doroczną Nagrodę Pamięci Holokaustu w przeszłości otrzymali między innymi Pan Guang z Centrum Studiów Judaistycznych w Szanghaju, Jay M. Ipson z Muzeum Holokaustu w Richmond w Stanach Zjednoczonych i Eva Marks z Melbourne w Australii. (PAP)
szf/ abe/