Zdobywanie PAST-y, śpiewanie piosenek i zejście do kanału to tylko niektóre wydarzenia związane z 28. Biegiem Powstania Warszawskiego w sobotę 28 lipca. Z przygotowanych przez organizatorów 12 tysięcy pakietów startowych pozostał jeszcze do rozdysponowania tysiąc.
W porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy w tydzień zapełniła się lista uczestników, Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA zwiększyło limit z 11 do 12 tysięcy osób. Do wyboru są dwa dystanse - 5 km (początek o godz. 20.30) lub mający znacznie większe wzięcie 10 km (godz. 21.10). Natomiast rano odbędzie się Bieg Zdobycia PAST-y, w którym udział weźmie maksymalnie 700 osób. Do pokonania po schodach będą mieli dziewięć pięter.
PAST (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna) to pierwszy warszawski wysokościowiec wzniesiony w latach 1906–1908 przy ul. Zielnej 39. Bieg ma upamiętniać walki toczone o zdobycie budynku, które trwały od 2 do 20 sierpnia 1944 roku. Tradycyjnie już zmagania zawodników będą śledzić kombatanci.
Z powodu przedłużającej się przebudowy ulicy Miodowej i placu Krasińskich zmianie uległa trasa biegu. Główną bazą będą błonia Toru Łyżwiarskiego Stegny. Organizatorzy zawodów zapraszają "na rozgrzewkę" do wspólnego śpiewania powstańczych piosenek od godziny 19.
Innym wydarzeniem będzie nietypowa lekcja historii dla uczestników biegu. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zorganizuje w dniach 4-5 sierpnia zejście do kanału burzowego przy ul. Karowej.
Natomiast dokładnie w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - w środę 1 sierpnia - przy Centrum Olimpijskim odbędzie się wieczorem bieg na dystansie 5 km dedykowany Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej. Jedna z najwszechstronniejszych polskich lekkoatletek lat 30. XX wieku, medalistka igrzysk Berlin 1936 w rzucie oszczepem, uratowała wiele istnień ludzkich. W czasie II wojny światowej brała czynny udział w ruchu oporu. Jej mieszkanie w Podkowie Leśnej stało się otwartym domem dla bezdomnych i głodujących Polaków oraz Żydów. (PAP)
kali/ krys/