Holokaust

24.07.2019

Były SS-man z zarzutami o negowanie Holokaustu

Prokuratura z Hildesheim w Dolnej Saksonii postawiła zarzuty 96-letniemu byłemu esesmanowi. Oskarża go o negowanie Holokaustu, podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i bezczeszczenie pamięci zmarłych.

96-letni Karl M. z miejscowości Nordstemmen w północnych Niemczech służył w dywizji pancernej SS Hitlerjugend, która w 1944 r. wzięła udział w masakrze cywilnych mieszkańców miejscowości Ascq we Francji. Niemcy zastrzelili wówczas 86 osób w wieku od 15 do 75 lat.

W 2018 roku w wypowiedzi dla telewizyjnego magazynu "Panorama", emitowanego na antenie publicznego nadawcy ARD, Karl M. stwierdził, że Francuzi byli sami sobie winni. Mord miał być odwetem za akcję dywersyjną tamtejszego ruchu oporu na linii kolejowej, podczas której nikt nie został ranny.

21-letni wówczas Karl M. miał należeć do tych SS-manów, którzy wyciągali mieszkańców Ascq z domów. Twierdzi jednak, że do nich nie strzelał. Był jedynie przy tym obecny. "Niczego nie żałuję" - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

W wypowiedzi dla "Panoramy" oświadczył też, że Niemcy na pewno nie zamordowali 6 mln Żydów w czasie Holokaustu. "Z tymi milionami to byłbym ostrożny. Przecież tyle to ich w ogóle u nas nie było" - przekonywał.

Prokuratorski akt oskarżenia nie zawiera zarzutu o udział w masakrze we Francji. Za to Karl M. został skazany zaocznie przez francuski sąd w 1949 r. na karę śmierci. Prokuratura generalna Dolnej Saksonii doszła do wniosku, że nie może on być dwukrotnie sądzony za ten sam czyn.

To, czy w ogóle dojdzie do procesu Karla M., zależy teraz od sądu w Hildesheim. Gdyby tak się stało, to według informacji dziennika "Hannoversche Allgemeine Zeitung" swój przyjazd z Francji w charakterze oskarżycieli posiłkowych zadeklarowało około 12 osób.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ cyk/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL