II wojna światowa

15.07.2012 aktualizacja 14.07.2016

Centrum Wiesenthala: Zbrodniarz nazistowski Csatary jest w Budapeszcie

Jeden z najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich, 97-letni Laszlo Csatary, przebywa w Budapeszcie - poinformował w niedzielę dyrektor biura Centrum Szymona Wiesenthala w Jerozolimie, Efraim Zuroff.

"Potwierdzam, że Laszlo Csatary został zidentyfikowany i zlokalizowany w Budapeszcie" - powiedział Zuroff agencji AFP.

"Brytyjski dziennik +The Sun+ zdołał go sfotografować i sfilmować, dzięki informacjom, które dostarczyliśmy we wrześniu 2011 roku" - dodał Zuroff, który stoi na czele instytucji ścigającej zbrodniarzy hitlerowskich.

Agencja Associated Press pisze, że Centrum Wiesenthala poinformowało w niedzielę, iż dostarczyło węgierskiej prokuraturze nowych dowodów na temat Csatary'ego, który obecnie znajduje się na jednym z pierwszych miejsc prowadzonej przez Centrum listy najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy nazistowskich.

Wiosną 1944 roku Csatary jako szef policji w słowackich Koszycach, wówczas należących do Węgier, pomagał w przetransportowaniu do Auschwitz 15,7 tys. Żydów. Agencja AP zwraca uwagę, że odegrał też "kluczową rolę" w deportowaniu 300 Żydów latem 1941 roku na Ukrainę, gdzie zostali zamordowani.

Csatary został w 1997 roku pozbawiony kanadyjskiego obywatelstwa; dobrowolnie opuścił wówczas Kanadę i zamieszkał na Węgrzech. (PAP)

cyk/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL