W kwestii zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej należy poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który, mam nadzieję, doprecyzuje pewne kwestie, aby nie było kontrowersji - mówi minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w czwartkowym "Gościu Niedzielnym".
Czaputowicz w wywiadzie dla Gościa Niedzielnego został zapytany, czy ma jakiś pomysł, jak zmienić ustawę o IPN, aby nie budziła obaw USA i Izraela. "Uważam, że należy poczekać na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który, mam nadzieję, doprecyzuje pewne kwestie, aby nie było kontrowersji" - odparł.
"Strona izraelska jest głównie zainteresowana wymiarem prawnym tej ustawy, czyli zapewnieniem, że świadkowie historii nie będą podlegali penalizacji. Dla Polski bardzo ważna jest płaszczyzna historyczna. Chcemy przedstawić nasze stanowisko na temat Holocaustu na terenie okupowanej przez Niemców Polski. Dialog ten trzeba prowadzić niezależnie od ustawy i decyzji naszego Trybunału Konstytucyjnego" - stwierdził w wywiadzie.
Pytany, czy gwałtowne reakcje ze strony żydowskiej na tę ustawę go zaskoczyły szef MSZ odparł, że zdziwiła go ich skala. "W Izraelu ujawniła się niechęć do Polski i naszej interpretacji historii. Często niedostrzegany jest fakt, że również Polacy, choć w mniejszym stopniu niż Żydzi, byli ofiarami niemieckich okupantów" - dodał.
Zdaniem szefa MSZ "niepokojący jest wzrost antypolonizmu w środowiskach żydowskich, który przejawia się na przykład w celowym powtarzaniu sformułowania +polskie obozy śmierci+ czy malowaniu swastyk na naszej ambasadzie w Izraelu". "Te zachowania nie dotyczą tylko Izraela. Wspomnę choćby film wyprodukowany przez Fundację Rodziny Rudermanów, przypisujący nam sprawstwo Holocaustu. Takie zjawiska rodzą reakcje po stronie polskiej, które nie są bynajmniej - jak twierdzą niektórzy - przejawem antysemityzmu, lecz naturalną i uprawnioną reakcją społeczną na kłamstwo" - wskazał.
"Moim zdaniem należy po obu stronach tonować wypowiedzi, starać się łagodzić spór i prowadzić w dobrej wierze szczere rozmowy" - powiedział. (PAP)
autor: Katarzyna Fiuk
edytor: Piotr Kotomski
kfk/ pko/