Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Józef Poniatowski i Kazimierz Pułaski zostali wybrani na patronów pięciu samolotów Gulfstream G550 i Boeing 737 do przewozu najważniejszych osób w państwie - ogłosił w piątek w Bydgoszczy wiceszef MON Bartosz Kownacki.
Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Józef Piłsudski, Józef Poniatowski i Kazimierz Pułaski zostali wybrani na patronów pięciu samolotów Gulfstream G550 i Boeing 737 do przewozu najważniejszych osób w państwie - ogłosił w piątek w Bydgoszczy wiceszef MON Bartosz Kownacki.
G550 będą nosiły nazwy księcia Poniatowskiego i gen. Pułaskiego, B737 zaś - Piłsudskiego, Dmowskiego i Paderewskiego.
"W przeciągu 9 miesięcy udało się zrealizować całe postępowanie, podpisać umowę, a w przeciągu roku od podjęcia decyzji przez rząd pani premier Beaty Szydło pierwsze samoloty będą na terenie Polski. Już w czerwcu, za kilkanaście dni, pierwszy samolot wyląduje na warszawskim Okęciu. W związki z tym chcieliśmy uczcić to wydarzenie. Postanowiliśmy rozpisać konkurs na nazwę dla każdego samolotu. Tak potocznie będziemy na nie mówili" - powiedział Kownacki na konferencji prasowej w czasie XI Międzynarodowej Wystawy Air Fair.
Konkurs na nieoficjalne nazwy dla pięciu samolotów dla VIP-ów, które zostały zakupione w tym, i w ubiegłym roku, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło w ubiegły wtorek. Jak poinformował Kownacki, wpłynęło 1400 propozycji, "od tych mniej rozsądnych po bardzo ciekawe i atrakcyjne".
"Zastanawialiśmy się, jaką zbudować narrację, tak żeby nazwy samolotów nie budziły niepotrzebnych emocji i łączyły wydarzenia historyczne, które są ważne dla Polski. Za rok będziemy obchodzić 100-lecie niepodległości i to było punktem odniesienie do tych decyzji. Postanowiliśmy zbudować pewną klamrę historyczną, wybrać najważniejsze osoby w polskiej historii, których imiona mogłyby samoloty nosić" - podkreślił.
Wiceszef MON podał, że pierwszy z samolotów G550, który przyleci w czerwcu, będzie się nazywał Józef Poniatowski, a drugi - Kazimierz Pułaski. Przyznał, że nazwanie samolotu imieniem ks. Poniatowskiego jest jego prywatną inicjatywą, a ta postać jest jego bohaterem, idolem i wzorem historycznym.
"Chcieliśmy nawiązać do początków walk o odzyskanie niepodległości przez Polskę, jak również tych walk, które były przedtem, o utrzymanie niepodległości I Rzeczypospolitej" - wyjaśnił.
Wiceminister zaznaczył, że w czerwcu przypada 225. rocznica ustanowienia najważniejszego polskiego orderu wojskowego Virtuti Militari, którego ks. Józef Poniatowski był pierwszym kawalerem, a gen. Pułaski zginął pod Savannah, w której to miejscowości produkowane są samoloty Gulfstream.
Pierwszy samolot Boeing 737, który przyleci do Polski jesienią, będzie nosił imię Piłsudskiego, a dwa pozostałe - kolejnych twórców polskiej niepodległości Dmowskiego i Paderewskiego.
"Jestem przekonany, że są to najlepsze postacie, jakie mogliśmy wybrać, które pięknie wpisują się w naszą historię. Mam nadzieję, że decyzje komisji konkursowej będą zaakceptowane i pozytywnie przyjęte przez opinię publiczną" - dodał Kownacki
Nagrodą w konkursie było zaproszenie na prezentację pierwszego samolotu do przewozu najważniejszych osób w państwie. Otrzyma je pięcioro wylosowanych osób.
Wcześniej Kownacki uczestniczył w podpisaniu listu intencyjnego między firmą Gulfstream a Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 w sprawie serwisowania kupionych przez Polskę samolotów G550 w zakładach w Bydgoszczy.
"Ten list intencyjny otworzył przed nami możliwości rozpoczęcia współpracy z firmą Gulfstream. Mamy potencjał, obecnie wysyłamy pracowników na szkolenie przez specjalistyczną firmę. Kolejny etap to autoryzacja i podpisanie umowy na serwisowanie. Chcemy, żeby podpisanie umowy stało się tak szybko, jak to będzie możliwe. Mamy też nadzieję, że serwisowanie samolotów dla VIP-ów ściągnie do nas klientelę biznesową" - powiedział prezes WZL nr 2 Leszek Walczak
W listopadzie 2016 r. MON podpisało z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów G550. Natomiast w marcu 2017 r. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany). Pierwszy G550 ma przylecieć do Polski w ostatniej dekadzie czerwca, a pierwszy, używany B737 - do połowy listopada (wcześniej ma przylecieć drugi G550). (PAP)
rau/ ral/ karo/