Auschwitz

27.01.2018

Dyrektor Muzeum Auschwitz: świat żyje tak, jakby niewiele nauczył się z tragedii Szoa

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński przemawia w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/S. Rozpędzik Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński przemawia w budynku "Sauny" na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau. Fot. PAP/S. Rozpędzik

Świat żyje coraz bardziej tak, jakby niewiele nauczył się z tragedii Szoa i obozów koncentracyjnych – powiedział w sobotę dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński podczas głównych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz.

„Dziś nie ma już wśród nas Primo Leviego, Elie Wiesela, Władysława Bartoszewskiego, Israela Gutmana, Simone Weil, Imre Kertesza i jakże wielu innych. My, powojenni, zostajemy coraz bardziej osamotnieni z bagażem doświadczenia tamtych ludzi, a z owym ciężarem radzimy sobie nadal bardzo słabo. Cały nasz świat żyje coraz bardziej tak, jakby niewiele nauczył się z tragedii Szoa i obozów koncentracyjnych” – powiedział.

Jak podkreślił, ludzkość nie potrafi reagować skutecznie „na kolejne odsłony ludobójczego szaleństwa”. „Głód i śmierć wywoływane przez niekończące się walki nie mobilizują do skutecznych działań rządów i społeczeństw. Handel bronią i wyzysk niemalże darmowej siły roboczej pogrążają najbiedniejsze rejony świata. ONZ przestała nieść jakąkolwiek nadzieję. UE trawi wewnętrzna apatia. W tym samym czasie nasze demokracje chorują na wzrost populizmu, egotyzmu narodowego, nowych form skrajnej mowy nienawiści. Brunatne ugrupowania bezczeszczą nasze ulice i miasta. Czyżbyśmy się tak bardzo zmienili w ciągu dwóch-trzech pokoleń? Co się dzieje z naszym światem? Co się dzieje z nami?” – pytał.

Dyrektor powiedział, że współcześni nie chcą odpowiadać sobie na te pytania. „Łatwiej je oddalić, wyśmiać lub zdyskredytować” – dodał.

Jego zdaniem współczesne społeczeństwa ogarnęła apatia tak głęboka, że już dziś – po raz pierwszy być może w dziejach ludzkości – oceniając rozwój wydarzeń w tak licznych miejscach – dalekich i bliskich – trudno nam rozgraniczyć to, co jest jeszcze pokojem, od tego, co już jest wojną.(PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ jbp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL