II wojna światowa

14.01.2012 aktualizacja 14.07.2016

Gdańsk: Edukacyjna inscenizacja ofensywy w Ardenach

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej organizuje inscenizację jednej z najsłynniejszych bitew tej wojny - ofensywy w Ardenach z przełomu 1944 i 1945 roku. W lesie pod Trójmiastem powstanie żywa makieta, po której chętnych oprowadzą przewodnicy.

Jak powiedział PAP Mateusz Jasik z działu edukacji Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, na potrzeby przedsięwzięcia w lesie na granicy Gdańska i Gdyni zostanie stworzone coś na kształt dużej diaramy pola bitwy. "Urządzona w terenie o charakterze zbliżonym do górskiego makieta będzie miała wymiary ok. 400 na 160 metrów. Z pomocą rekonstruktorów stworzymy na tej przestrzeni stanowiska pokazujące różne sytuacje z pola bitwy" - powiedział Jasik.

Organizatorzy nie chcą zdradzać więcej szczegółów dotyczących inscenizacji. "Chcemy, by projekt był swojego rodzaju niespodzianką dla widzów, by jak najwięcej jego elementów mogło zaskoczyć uczestników" - wyjaśnił Jasik.

Dodał, że inscenizacja, która ma służyć przede wszystkim celom edukacyjnym, ma pokazać oblicze wojny z punktu widzenia ludzi, którzy brali w niej udział. "Chcemy, aby uczestnicy poznali wojnę oczyma zwykłego żołnierza czy sanitariusza" - powiedział Jasik.

Inscenizacja będzie miało miejsce 29 stycznia br. na terenie leśnym na granicy Gdańska i Gdyni. Uczestnicy zostaną dowiezieni na miejsce specjalnymi autobusami wyruszającymi z Gdańska. Te same autobusy odwiozą z powrotem widzów po przedstawieniu. Chętni powinni zgłaszać się do organizatorów wysyłając e-maila pod adresm zapisy@muzeum1939.pl.

Nazywana bitwą o Ardeny ofensywa wojsk niemieckich przeciwko wojskom alianckim na froncie zachodnim miała miejsce między grudniem 1944 a styczniem 1945 r. Dowództwo niemieckie liczyło, że ofensywa ta odmieni złą sytuację wojsk niemieckich na froncie. Chcąc uzyskać efekt zaskoczenia, Niemcy przeprowadzili akcję na zalesionym terenie Ardenów. Operacja nie powiodła się, alianci rozpoczęli kontrofensywę, a Niemcy stracili w niej swoje najsilniejsze rezerwy. (PAP)

aks/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL