PRL

09.05.2017 aktualizacja 10.05.2017

Gdańskie muzeum będzie zbierać relacje osób, które odbudowywały miasto po wojnie

Odbudowa Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - prace nad rekonstrukcją dachu świątyni; w tle ruiny Głównego Miasta i wyspa Ołowianka. Gdańsk, 1948 r. Fot. PAP/CAF Odbudowa Bazyliki Mariackiej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - prace nad rekonstrukcją dachu świątyni; w tle ruiny Głównego Miasta i wyspa Ołowianka. Gdańsk, 1948 r. Fot. PAP/CAF

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska rozpocznie w maju zbieranie relacji osób, który brały udział w odbudowie Gdańska ze zniszczeń II wojny światowej lub były tego świadkami. Fragmenty tych wspomnień mają trafić następnie na specjalną stronę internetową.

"Chcemy znaleźć osoby, które pamiętają najwcześniejsze lata odbudowy Gdańska. Nie tylko jednak w znaczeniu dosłownym czyli podnoszenia miasta z ruin, ale też i budowy nowego społeczeństwa po 1945 r." - powiedział we wtorek PAP autor projektu „Miasto z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków” i realizator nagrań, dr Andrzej Hoja.

Wyjaśnił, że relacje będą miały charakter biograficzny - nie będą ograniczać się tylko do kilku lat po zakończeniu wojny, ale obejmować całe życie rozmówców.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia nagrane zostaną relacje 10 osób.

"Opracowaliśmy wstępną listę. Są na niej osoby zasłużone dla odbudowy Gdańska, ale też i zwykłe, anonimowe postaci. Nie mogę zdradzić ich nazwisk, ponieważ chciałbym uniknąć sytuacji, że o swoim udziale w naszym pomyśle dowiedziałyby się z mediów. Jesteśmy jednak cały czas otwarci na nowe osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami. I nie mam na myśli jedynie robotników, architektów, projektantów i urbanistów bezpośrednio zaangażowanych w odbudowę miasta, ale też i osoby, które obserwowały to z boku będąc np. w tamtym czasie dziećmi" - dodał Hoja.

Podkreślił, że inicjatywa ta ma służyć tworzeniu przez Muzeum Historycznego Miasta Gdańska "archiwum historii mówionej".

"Liczymy, że w następnych latach zbiór wspomnień będzie się powiększał. Musimy mieć świadomość, że starsi mieszkańcy odchodzą od nas bezpowrotnie i rejestrowanie ich opowieści jest niezwykle cenne dla dziedzictwa miasta. Ukazanie sylwetek i wspomnień ludzi, którzy odbudowywali powojenny Gdańsk, nie tylko wzmocni pamięć lokalną o małej ojczyźnie, jaką dla wielu stał się po wojnie Gdańsk, ale również przyczyni się do ukazania wzorców odpowiedzialnych postaw obywatelskich" - zaznaczył autor przedsięwzięcia.

Wyjaśnił, że z kilkugodzinnych relacji wybrane zostaną najciekawsze kilkuminutowe fragmenty, które zostaną udostępnione na specjalnej stronie internetowej. Nagraniom towarzyszyć będą m.in. informacje dotyczące odbudowanych miejsc oraz inne materiały edukacyjne. Portal ma ruszyć w grudniu 2017 r.

Partnerami Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w projekcie „Miasto z gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków” są Instytut Historii PAN Zakład Dziejów Pomorza oraz Gdańska Organizacja Turystyczna. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu "Patriotyzm Jutra" prowadzonego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.(PAP)

rop/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL