W Gorzowie Wielkopolskim rozpoczęły się dwudniowe obchody 30. rocznicy powstania w tym mieście Ruchu Młodzieży Niezależnej – opozycyjnej organizacji antykomunistycznej działającej w czasach PRL-u, popierającej i propagującej idee „Solidarności”. RMN skupiał młodych gorzowian, którzy nie godzili się na funkcjonowanie ówczesnego systemu politycznego i walczyli o wolną Polskę.
Wśród członków RMN było wielu młodych ludzi, którzy potem zaangażowali się w życie polityczne w odradzającej się Polsce. Przewodniczącym organizacji był Marek Rusakiewicz, który w 1989 roku został posłem na Sejm.
W szeregach Ruchu działało ok. 300 osób. Główną jego działalnością były akcje propagandowe oraz udział w wielu protestach i manifestacjach. RMN kolportował ulotki i zajmował się wydawaniem podziemnej prasy przy ścisłej współpracy ze starszymi kolegami z „Solidarności”. Jego członkowie działali także w konspiracyjnej stacji radiowej.
„Gorzowski RMN to było środowisko odważnych i zdecydowanych na wyrzeczenia młodych ludzi o poglądach antykomunistycznych. Za swoją działalność relegowani byli ze szkół, wyrzucani z pracy, osadzani w więzieniu. Jako młode i często wysportowane osoby stanowili mocne ramię +Solidarności+ podejmując się najtrudniejszych zadań” - powiedział PAP b. członek RMN, przewodniczący Zarządu Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność” Jarosław Porwich.
W piątek z działaczami tej konspiracyjnej organizacji spotkał się wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch, a po południu w bibliotece wojewódzkiej odbyła się promocja książki pt. „Chcieliśmy być sobą. Ruch Młodzieży Niezależnej we wspomnieniach uczestników (1983-1989)” pod redakcją Marka Rusakiewicza i Dariusza A. Rymara przy współpracy Zbigniewa Bodnara. Publikacja opisuje historię RMN-u, zawiera wspomnienia kilkudziesięciu jego członków.
"To znakomita lektura szczególnie dla młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych czasów. Zawiera opis wielu dramatycznych zdarzeń, ale również zabawnych sytuacji. Nie brakuje także zdjęć, które ujrzały światło dzienne po bardzo wielu latach" - dodał Porwich.
Drugi dzień obchodów rocznicowych odbędzie się w Długiem k. Strzelec Krajeńskich na terenie ośrodka Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna. W programie obchodów znalazła się msza św. pod przewodnictwem ks. prałata Witolda Andrzejewskiego – kapelana gorzowskiej „Solidarności”, otwarcie okolicznościowej wystawy przygotowanej przez IPN i rodzinny piknik na świeżym powietrzu.
Ruch Młodzieży Niezależnej powstał w Gorzowie Wielkopolskim w 1983 roku w miejsce rozbitego w 1982 roku Młodzieżowego Ruchu Oporu. Nazwa została zmieniona dla celów konspiracyjnych w celu uniknięcia aresztowań działaczy zatrzymywanych i skazywanych wcześniej przez sądy wojskowe na mocy dekretu o wprowadzeniu stanu wojennego.
Organizacja stawiała sobie za cel organizowanie młodzieży do walki - razem ze zdelegalizowanym przez władze PRL NSZZ „Solidarność” - o swobody demokratyczne i związkowe, a z czasem także o suwerenne państwo. (PAP)
mmd/ ula/