Obywatele pochodzenia żydowskiego mieszkali w naszym mieście od średniowiecza. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej - mówiła we wtorek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Gronkiewicz-Waltz wzięła udział w uroczystym otwarciu wystawy stałej muzeum.
Prezydent Warszawy zauważyła, że oglądając wystawę, zapoznajemy się z tysiącletnią historią Żydów polskich; osiem galerii przywołuje dawny świat, dokumentuje wspólną historię, opowiada o współistnieniu Żydów i Polaków w państwie o legendarnej hebrajskiej nazwie Polin, znaczącą dosłownie: "tu odpoczniesz".
Jak mówiła, "otwierana dzisiaj ekspozycja opowiada o unikalnym dziedzictwie żydowskim na ziemiach polskich". "Znajdujemy w niej wątki niewątpliwie dramatyczne, historie sporów, konfliktów, tragedii, ale także świadectwa przyjaznej koegzystencji i współpracy owocującej bogactwem dokonań w celach tak ważnych jak kultura, nauka i przedsiębiorczość" - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.
Według niej wystawa pokazuje też wkład społeczności żydowskiej w kształtowanie najróżniejszych dziedzin życia naszych przodków. "Przez setki lat w Rzeczypospolitej - centrum żydowskiej diaspory i domu największej żydowskiej społeczności na świecie - bujnie rozwijała się żydowska kultura i nauka, narastała tradycja, powstawały ważne dla judaizmu ruchy religijne i społeczne" - powiedziała prezydent Warszawy.
W ocenie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz otwarta we wtorek wystawa stała zadecydowała o tym, że Muzeum Historii Żydów Polskich "należy do najważniejszych i najnowocześniejszych przedsięwzięć muzealnych na świecie".
Jak przypomniała, w 1939 r. - przededniu wybuchu II wojny światowej - Warszawa stanowiła największe skupisko społeczności żydowskiej w Europie i drugie na świecie po Nowym Jorku. "Żyło tu ok. 400 tys. obywateli pochodzenia żydowskiego, jedna trzecia całej ludności Warszawy" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.
"Mieszkali w naszym mieście od średniowiecza, współtworząc jego dzieje i wnosząc istotny wkład we wszystkie dziedziny życia. Byli częścią warszawskiej historii, warszawskiej tożsamości kulturowej. Odgrywali ogromną rolę w kształtowaniu i rozwoju Warszawy w aspekcie demograficznym, gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturalnym i politycznym" - podkreśliła prezydent.
W jej ocenie otwarta we wtorek wystawa stała zadecydowała o tym, że Muzeum Historii Żydów Polskich "należy do najważniejszych i najnowocześniejszych przedsięwzięć muzealnych na świecie".
Przypomniała, że otwarty przed półtora roku budynek muzeum został wzniesiony przez stołeczny ratusz ze środków resortu kultury i miasta. Uznała, że wystawa sfinansowana z kolei przez darczyńców stała jest "i duszą, i sercem Muzeum Historii Żydów Polskich"; tworzono ją przez ostatnie 14 lat.
Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że skwer przed Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie, na którym zdecydowano się wybudować Muzeum Historii Żydów Polskich, nie został wybrany przypadkowo. "To miejsce symboliczne, dawna dzielnica żydowska; w czasie II wojny światowej niemieccy okupanci utworzyli tu getto" - mówiła.
Prezydent Warszawy uznała, że otwarcie wystawy otwiera nowy etap w relacjach polsko-żydowskch, "może wcale nie łatwiejszy". "Obyśmy dalej byli wytrwali i otwarci na siebie. Niech Bóg błogosławi temu dziedzictwu" - mówiła. (PAP)
mce/ agz/ malk/