Holokaust

21.09.2012 aktualizacja 14.07.2016

Hollande otworzył w Drancy pod Paryżem muzeum Holokaustu

Prezydent Francji Francois Hollande otworzył w 70. rocznicę pierwszej deportacji Żydów w piątek w Drancy pod Paryżem muzeum Holokaustu. Do niemieckich obozów zagłady na Wschodzie deportowano z Drancy w czasie wojny 63 tys. Żydów. "Obecnie nie chodzi już o to, by odkrywać prawdę, lecz jedynie o to, by ją przekazywać innym" - powiedział Hollande. Podkreślił, że wiedza o przeszłości jest "jedyną metodą, dzięki której można zapobiec powtórce z historii".

Prezydent przyznał, że Francja potrzebowała dużo czasu, by uznać swoją kolaboracyjną przeszłość. W lecie 1995 roku, 50 lat po zakończeniu wojny, ówczesny prezydent Jacques Chirac uznał współodpowiedzialność Francuzów za zbrodnie reżimu Vichy i za prześladowania Żydów.

Po klęsce w czerwcu 1940 roku w wojnie z Niemcami, we Francji powstał kolaborujący z hitlerowskimi Niemcami rząd z siedzibą w Vichy. Władze tego Państwa Francuskiego sprawowały władzę na jednej trzeciej dawnego terytorium państwa, pozostałe terytorium okupowane było przez armię niemiecką. Francuska policja brała udział w akcjach zatrzymania i deportacji Żydów. Pod koniec 1942 roku cały obszar Francji znalazł się pod okupacją.

Do niemieckich nazistowskich obozów zagłady deportowano z Francji w latach 1942-1944 łącznie 76 tys. Żydów. W Drancy 20 kilometrów na północny wschód od Paryża znajdował się największy obóz przejściowy dla osób przeznaczonych do deportacji. Ostatni transport odbył się 17 sierpnia 1944 roku.

"Drancy było piekłem" - powiedziała dpa Annete Krajcer, która po aresztowaniu przez francuskich policjantów trafiła do obozu jako jedno z 4 tys. dzieci. Kuzynka dziewczynki, która pracowała w obozie jako sekretarka, uratowała 12-letnie dziecko przed śmiercią, ukrywając je na dzień przed zapowiedzianym transportem. "Zapamiętałam ścisk, smród i krzyki" - powiedziała 81-letnia obecnie kobieta. Jak twierdzi, przez cały pobyt w obozie ani razu nie widziała niemieckiego munduru.

Czterokondygnacyjny pomnik Zagłady o powierzchni 2,5 tys. metrów kwadratowych pełni równocześnie funkcję muzeum oraz centrum dokumentacji historii Żydów w Drancy.

Główne archiwum historii Żydów z czasów II wojny światowej znajduje się w Paryżu. Istniejąca od 2005 roku placówka z kilkoma milionami dokumentów, 120 tys. fotografii oraz 32 tys. książek uważana jest za największe archiwum Holokaustu w Europie. (PAP)

lep/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL