Walka o niepodległość 1914-1918

07.12.2017

IPN: inauguracja obchodów 100-lecia niepodległości w Stróży - wernisaż wystawy „Ojcowie Niepodległości”

Wystawa „Ojcowie Niepodległości” Wystawa „Ojcowie Niepodległości”

Wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przedstawiająca sześciu liderów walki o Polskę z 1918 r., zostanie zaprezentowana w sobotę w Stróży (Małopolskie) podczas inauguracji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Ekspozycję przygotował szczeciński oddział IPN.

Inauguracja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, odbędzie się w sobotę o godz. 12 w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży. Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy.

"Tytułowi ojcowie niepodległości to Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos i Ignacy Daszyński. Chcemy, aby jak najwięcej osób poznało liderów walki o Polskę z 1918 r.” - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Szczecinie dr Paweł Skubisz.

Wystawa plenerowa „Ojcowie Niepodległości” prezentuje ponad dwumetrowe sylwetki tych polityków wraz z ich biogramami w języku polskim i angielskim. „Zależało nam na tym, aby człowiek, który stanie koło tak dużego zdjęcia, miał poczucie, że naprawdę stoi koło +ojca+. Mamy świadomość, że nie wszyscy kojarzą te historyczne postacie, dlatego wybraliśmy bardzo rozpoznawalne fotografie, aby ułatwić ich identyfikację przez Polaków” - oznajmił.

Jak dodał dyrektor Skubisz, ekspozycja zawiera także „kalendarium wydarzeń dotyczących najważniejszych etapów w polskiej drodze do niepodległości”. „Przedstawiamy wydarzenie od początku XX w., aż do 1923 r., czyli uznania wschodniej granicy II RP przez Radę Ambasadorów. Opowiadamy o najważniejszych zmaganiach związanych z odzyskaniem niepodległości i budowaniem terytorium państwa polskiego, m.in. o powstaniach śląskich, wielkopolskim, sejneńskim czy wojnie polsko-bolszewickiej” - wyjaśnił.

„Na wystawie zamieściliśmy także mapę, która ukazuje jak w latach 1918 – 1921 zmieniały się granice państwa w realiach politycznych i militarnych II Rzeczypospolitej, a także kilka dokumentów odnoszących się do samego 11 listopada 1918 r.” - zaznaczył Skubisz.

Twórcami wystawy „Ojcowie Niepodległości” są pracownicy oddziałowego biura edukacji IPN w Szczecinie: dr Zofia Fenrych, Mateusz Lipko przy współpracy z Grzegorzem Czapskim, Maciejem Fryczem, Pawłem Miedzińskim, Magdaleną Ruczyńską, Pawłem Skubiszem a także z prof. Włodzimierzem Suleją. Dwóch szczecińskich grafików Krzysztof Drumiński i Jakub Walkowicz przygotowali szatę graficzną do tej wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży. Wystawa „Ojcowie Niepodległości” będzie prezentowana również w innych miastach w kraju. (PAP)

autor: Marta Zabłocka

mzb/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL