Popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski w kontekście losów pojedynczych ludzi, ale też ważnych rocznic - to główny cel III Ogólnopolskiego Konkursu "Audycja historyczna roku", którą ogłosił IPN w Białymstoku.
Do 15 czerwca do konkursu można zgłaszać audycje radiowe, reportaże, słuchowiska, filmy dokumentalne o tematyce historycznej, które powstały lub były emitowane, albo też jeszcze będą wyemitowane - w rozgłośniach radiowych lub w telewizji - od 1 stycznia 2013 r. do 15 czerwca 2015 r. Chodzi o ukazywanie historii z lat 1939-89.
Prace będą oceniane w kilku kategoriach: "Wydarzenie", "Losy" oraz "Historia regionalna". Nagrody przyzna pięcioosobowe jury składające się z dziennikarzy oraz historyków z IPN. Nominacje zostaną ogłoszone do 20 października. Nagrody będą wręczone podczas gali w Białymstoku 26 listopada.
"Po dwóch edycjach widzimy, że konkurs jest potrzebny. Jest duże zainteresowanie dziennikarzy, którzy zgłaszają wiele sugestii odnośnie regulaminu, a my staramy się je uwzględniać. Np. w tym roku zmieniło się to, że można nadsyłać również produkcje z lat minionych, jeśli tylko były w ciągu ostatniego roku ponownie emitowane. Dzięki temu - pośrednio - osiągamy dodatkowy cel: tematy historyczne pojawiają się w mediach częściej, a taka jest przecież idea konkursu" - powiedział PAP rzecznik IPN w Białymstoku Tomasz Danilecki.
Organizatorzy konkursu spodziewają się, że w tegorocznej edycji konkursu pojawią się np. prace dotyczące przypadających w 2015 r. rocznic: m.in. 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, 70. rocznicy Obławy Augustowskiej czy 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
W drugiej edycji, do konkursu "Audycja historyczna roku" zgłoszono 39 filmów i audycji radiowych. Grand Prix prezesa IPN zdobył film pt. „Pod opieką operacyjną” Anny Piasek-Bosackiej, Mateusza Macura i Mariusza Lisieckiego, opowiadający o tragicznej śmierci Piotra Majchrzaka - ofiary stanu wojennego, zrealizowany przez spółkę V-film z Wrocławia.
W kategorii „Losy” nagrodę im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego dostali autorzy audycji radiowej pt. „Ostatni świadek” - Jolanta i Andrzeja Rudnik z Polskiego Radia Koszalin. Nagroda dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia regionalna” przypadła audycji „Powstanie styczniowe: 150 lat później” Doroty Sokołowskiej z Polskiego Radia Białystok.(PAP)
kow/ agz/