Instytut Pamięci Narodowej podejmie współpracę z Komendą Główną Policji. Dotyczyć ona będzie nauczania w policyjnych szkołach mundurowych w całej Polsce. Porozumienie w tej sprawie - jak dowiedziała się w piątek PAP - zostanie podpisane na początku przyszłego roku.
Program edukacyjny, realizowany wspólnie przez IPN i policję, potrwa od lutego do jesieni przyszłego roku i ma mieć charakter cykliczny. Obejmie ok. 300 szkół ponadgimnazjalnych, w których kształci się ok. 22 tys. uczniów w mundurowych klasach policyjnych.
"Kluczowy projekt, który przygotowujemy nosi tytuł +Policjanci w służbie historii+. Jego celem jest odnalezienie miejsc pamięci związanych z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii, a następnie popularyzacja wiedzy o tych miejscach i objęcie ich opieką" - powiedziała w piątek PAP zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek. Jak mówiła, dzięki nowej współpracy obu instytucji, młodzież będzie mogła zapoznać się m.in. z najciekawszymi biografami tych polskich policjantów, których postawa do dziś jest wzorem służby ludziom i Polsce.
"Kluczowy projekt, który przygotowujemy nosi tytuł +Policjanci w służbie historii+. Jego celem jest odnalezienie miejsc pamięci związanych z wkładem polskich policjantów w chlubne karty polskiej historii, a następnie popularyzacja wiedzy o tych miejscach i objęcie ich opieką" - powiedziała PAP zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN Justyna Skowronek.
"W tym projekcie bardzo ważne jest to, że młodzi ludzie będą mogli umacniać w sobie wartości związane z najlepszymi tradycjami II Rzeczypospolitej, a z drugiej budować tożsamość związaną z miejscowością, w której żyją na co dzień" - podkreśliła Skowronek. Wymieniła też jedno z zadań, przed którymi staną uczniowie realizujący projekt: będzie to nagranie krótkiego filmu o policjancie związanym z odnalezionym w danej miejscowości miejscem pamięci. Poza tym uczniowie będą mieli za zadanie przeprowadzić zajęcia edukacyjne na temat tego miejsca.
"Mamy nadzieję, że poprzez ten projekt uczniowie chętnie zaangażują się w zdobywanie wiedzy dotyczącej lokalnej historii, którą następnie będą mogli przekazywać rówieśnikom" - dodała wiceszefowa BEN IPN.
Dla najbardziej zaangażowanych zespołów nauczycielsko-uczniowskich IPN zorganizuje jesienią przyszłego roku lekcje historii na terenie Rosji lub Ukrainy. "To będą seminaria edukacyjne w miejscach związanych tematycznie z martyrologią polskich policjantów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej" - mówiła Skowronek.
Prace nad poszerzeniem programu o zagadnienia historyczne w policyjnych szkołach trwają od kwietnia 2016 r. Mają one położyć większy nacisk na rolę policji w odrodzeniu polskiego państwa po 1918 r., a także przypomnieć policjantów, którzy od jesieni 1939 r. byli więzieni przez NKWD w obozie w Ostaszkowie, a następnie wiosną 1940 r. zostali zamordowani w Twerze (dawniej Kalininie); po egzekucji ich ciała ukryto w dołach śmierci w Miednoje.
W ramach współpracy IPN z policją planowane są również szkolenia dla nauczycieli z policyjnych szkół mundurowych, a także udział historyków Instytutu na lekcjach historii w szkołach. Badacze IPN wspólnie z nauczycielami będą mogli przedstawić konkretne zagadnienia związane z policją państwową II RP, a także zachęcić do udziału w innych projektach edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej.(PAP)
Norbert Nowotnik
nno/ mow/