Stalinizm

26.02.2018

IPN zaprezentował aplikację "Mapa Miejsc Pamięci Narodowej"

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podczas prezentacji wirtualnego projektu IPN „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk podczas prezentacji wirtualnego projektu IPN „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Poznanie historii prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie umożliwia wirtualna aplikacja "Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”, którą w poniedziałek zaprezentował IPN. Aplikacja jest już dostępna na stronie Instytutu.

Jak mówił podczas prezentacji w warszawskim Centrum Edukacyjnym IPN wiceprezes Instytutu Krzysztof Szwagrzyk, aplikacji powstała, "aby ta nasza wiedza wynikająca z prac na +Łączce+ stała się wiedzą powszechną". "Uznaliśmy, że w świecie, w którym żyjemy, tą najwłaściwszą formą będzie wirtualne opracowanie +Łączki+" - podkreślił.

Aplikacja umożliwia poznanie historii prac poszukiwawczych w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Za pomocą nowoczesnej grafiki użytkownik może cofnąć się w czasie do lat 40. i 50. i zobaczyć, jak wówczas wyglądała „Łączka”. W kolejnych etapach projekt będzie rozbudowywany o inne miejsca – symbole terroru komunistycznego na mapie Warszawy

Aplikacja multimedialna jest efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów. Umożliwia ona poznanie całego planu kwatery "Ł". Aplikacja prezentuje też wszystkie zmiany, jakie zachodziły na tej części cmentarza.

Jak wskazuje IPN, użytkownik aplikacji może podążyć śladem specjalistów Instytutu Pamięci Narodowej pracujących na „Łączce” w latach 2012–2017 "w poszukiwaniu grobów bohaterów i zobaczyć miejsca, w których ich odnaleziono". "Niewątpliwą atrakcją aplikacji jest możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce” na przestrzeni poszczególnych lat" - podkreśla IPN.

Wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk: Aplikacja powstała, aby ta nasza wiedza wynikająca z prac na "Łączce" stała się wiedzą powszechną. Uznaliśmy, że w świecie, w którym żyjemy, tą najwłaściwszą formą będzie wirtualne opracowanie "Łączki".

Projekt w kolejnych etapach będzie rozbudowywany o inne miejsca – symbole komunistycznego terroru na mapie Warszawy: były Areszt Śledczy przy ul. Rakowieckiej, Areszt NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na Cmentarzu Bródnowskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.

Podczas konferencji zaprezentowano wersję demo byłego więzienia na warszawskim Mokotowie, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Podczas prezentacji ukazano m.in. pawilon X i piwnice więzienia na Rakowieckiej, gdzie w okresie stalinowskim byli więzieni i mordowani żołnierze podziemia niepodległościowego.

Odnośnik do aplikacji "Mapy Miejsc Pamięci Narodowej" jest dostępny na głównej stronie Instytutu Pamięci Narodowej oraz pod adresem: https://laczka.ipn.gov.pl

Kwatera ŁI i ŁII, czyli tzw. Łączka, to miejsce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie w latach 1948-1956 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar - często byli to żołnierze przeciwstawiający się sowietyzacji Polski. Wśród odnalezionych w poprzednich latach i już zidentyfikowanych osób znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora", a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica.

Ostatnie prace poszukiwawcze na "Łączce" specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którym kieruje prof. Szwagrzyk, prowadzili w czerwcu 2017 roku.

Jak informował wówczas prof. Szwagrzyk, podczas dziesięciu tygodni prac poszukiwawczych odnaleziono cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. Specjaliści IPN wspólnie z wolontariuszami odnaleźli również okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki resztki butów.(PAP)

autor: Maciej Puchłowski

mmmp/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL