Holokaust

22.12.2018 aktualizacja 23.12.2018

Zmarł Symcha Ratajzer-Rotem - ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim

Symcha Ratajzer-Rotem. Fot. PAP/T. Gzell Symcha Ratajzer-Rotem. Fot. PAP/T. Gzell

Zmarł ostatni uczestnik powstania w getcie warszawskim, łącznik Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) Symcha Ratajzer-Rotem - poinformował w sobotę polski ambasador w Izraelu Marek Magierowski na Twitterze polskiej placówki dyplomatycznej.

Ratajzer-Rotem, używający również polskiego imienia Kazik, zmarł w wieku 94 lat w Jerozolimie.

O jego śmierci informuje także portal infos-israel.news, zamieszczając życiorys wojenny Rotema, który należał również do Akiby (Bnei Akiva) - największej młodzieżowej organizacji syjonistycznej założonej w 1929 roku na terytorium mandatowym Palestyny.

wywiad

Do ŻOB Rotem wstąpił w 1942 roku. Uczestniczył również w Powstaniu Warszawskim.

W 1946 roku w ramach nielegalnej imigracji Żydów, Alija Bet, której był także jednym z organizatorów, dotarł do Palestyny, będącej do 1948 roku brytyjskim terytorium mandatowym.

Prezydent Izraela Reuwen Riwlin oraz premier tego kraju Benjamin Netanjahu uczcili w sobotę pamięć Symchy Ratajzera-Rotema.

Szef izraelskiego rządu na Twitterze napisał, że Ratajzer-Rotem "walczył z nazistami, ratował Żydów, odbył aliję (emigrował do ówczesnej Palestyny - PAP) po Holokauście i dzielił się z wieloma Izraelczykami swoją historią heroizmu".

"Jego historia pozostanie z naszym narodem na zawsze" - dodał.

artykuł

Hołd zmarłemu oddał także izraelski prezydent, który przypomniał, że Ratajzer-Rotem, odesłany przez rodziców do Radomia, by uniknąć śmierci, wrócił do warszawskiego getta w 1942 roku jako 18-latek i zdezorientowany wędrował wśród ruin.

Kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy uczciła pamięć zmarłego. "Zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, +Kazik+ – ostatni uczestnik Powstania w Getcie Warszawskim, a po jego upadku organizator pomocy dla kilkudziesięciu ocalałych bojowców, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Bohater dwóch narodów – polskiego i izraelskiego. Cześć Jego pamięci!" - napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta RP.

artykuł

Pamięć Symchy Ratajzera-Rotema uczcił też prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski napisał na Twitterze: "Zmarł Symcha Ratajzer-Rotem, uczestnik powstania w getcie warszawskim, z którego kanałami ewakuował ostatnią grupę bojowników. Walczył w powstaniu warszawskim. Honorowy Obywatel Warszawy. Baruch Dayan ha'Emet!".

(PAP)

klm/ mc/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL