Prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej w Warszawie zostaną najprawdopodobniej zakończone w środę rano - powiedział we wtorek wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk. Jak dodał, do tej pory nie odnaleziono tam żadnych szczątków ludzkich.
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk był pytany we wtorek w PR24 o trwające prace na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej w Warszawie.
Jak zaznaczył celem poszukiwań jest "potwierdzenie lub zanegowanie relacji byłych więźniów siedziby NKWD w miejscu (...) gdzie więziono setki polskich patriotów". "Relacje mówią, że tych, których więziono; którzy umierali w kazamatach NKWD i UB następne grzebano gdzieś na terenie zewnętrznego dziedzińca" - wyjaśnił Szwagrzyk.
Wiceprezes IPN poinformował także, że działania na tym terenie zostaną najprawdopodobniej zakończone w środę rano, a do tej pory nie odnaleziono żadnych szczątków ludzkich. "Czasem zdarza się, że w tego typu działaniach szczątki ludzkie nie są odnajdywane, co nie oznacza, że jest to porażka, ale stwierdzenie metodami naukowymi, że pewne relacje są nieścisłe lub zwyczajnie nieprawdziwe" - mówił Szwagrzyk.
Dopytywany o plany IPN dot. poszukiwań szczątków odparł, że "w tym roku mamy ok. 30 miejsc w kraju i za granicą; będzie to dla nas bardzo intensywny rok pracy".
Zaznaczył jednak, że ze względu na to "jaka była polska historia w tym tragicznym wieku XX i biorąc pod uwagę miliony ofiar pomordowanych przez Niemców, Sowietów, komunistów, Ukraińców, stwierdzenie dziś, że jesteśmy w stanie podać datę, kiedy Polska wypełni swój obowiązek odnajdując szczątki swoich rodaków wydaje się zwyczajnie niemożliwe".
Jak dodał, jeszcze w tym roku prowadzone będą działania na terenie Warszawy, m.in.: na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, na terenie Pola Mokotowskiego oraz więzienia "Toledo" przy ul 11 listopada.
W piwnicach budynku przy ul. Strzeleckiej 8 w okresie stalinowskim więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w okresie 1945–48 Areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.(PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ agz/