Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia 2014 roku - ogłosił w poniedziałek papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. Wśród zgromadzonych kardynałów obecny był metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.
Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II.
Papież Franciszek ogłosił datę mszy kanonizacyjnej niespełna pół godziny po rozpoczęciu konsystorza.
Po krótkiej modlitwie w Sali Konsystorza prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości. Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek. Przypomniał również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach „radykalnych transformacji” i krzewili ideę godności człowieka.
Obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione w 2000 roku przez Jana Pawła II.
W konsystorzu uczestniczyli także dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie: prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.
Intencją papieża Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży. Już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.
Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.
Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił tu istotny wyjątek, bowiem zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.
Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi nie wykluczył w poniedziałek, że w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII weźmie udział emerytowany papież Benedykt XVI, który od czasu abdykacji w lutym mieszka w Ogrodach Watykańskich. „Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii” - oświadczył ksiądz Lombardi.
Kardynał Dziwisz, dawny osobisty sekretarz polskiego papieża, wyraził przekonanie w rozmowie z PAP, że Polacy masowo przyjadą na kwietniową mszę, ponieważ „zainteresowanie datą było duże i ludzie śledzili proces kanonizacyjny”. „To dlatego, że Jan Paweł II ciągle działa, ciągle inspiruje, ciągle jest obecny” - podkreślił metropolita krakowski.
Kardynał Dziwisz wyraził zadowolenie, że razem z Janem Pawłem II na ołtarze wyniesiony zostanie Jan XXIII. „To dwóch wielkich papieży” - podkreślił. Zapewnił, że wszyscy obecni na konsystorzu kardynałowie przyjęli wiadomość o dacie mszy kanonizacyjnej "z wielką satysfakcją i radością".
Kardynał Dziwisz wyraził zadowolenie, że razem z Janem Pawłem II na ołtarze wyniesiony zostanie Jan XXIII. „To dwóch wielkich papieży” - podkreślił. Zapewnił, że wszyscy obecni na konsystorzu kardynałowie przyjęli wiadomość o dacie mszy kanonizacyjnej "z wielką satysfakcją i radością".
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że do kanonizacji polskiego papieża dojdzie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, dwa lata po beatyfikacji. "To symboliczna zbieżność terminów" - powiedział. Jego zdaniem ogłoszenie przez papieża daty kanonizacji oznacza spełnienie wszystkich nadziei, które były w całym Kościele, a w Polsce szczególnie, na szybką kanonizację Jana Pawła II. Podkreślił, że kanonizacja dziewięć lat po śmierci to bardzo szybko.
W ocenie kardynała Nycza symboliczna jest także wspólna kanonizacja z papieżem Janem XXIII. "Związek tych dwóch osób, także w fakcie kanonizacji, będzie bardzo wymowny. Będzie też wskazywał na to, co się nazywa kontynuacją służby urzędu Piotrowego w Kościele" - zaznaczył hierarcha.
Biskup Tadeusz Pieronek, który przewodniczył pomocniczemu trybunałowi ds. beatyfikacji Jana Pawła II w Krakowie, podkreślił w rozmowie z PAP, że był on papieżem, "który przyszedł z innego świata, z rzeczywistości za +żelazną kurtyną+". "Zmienił świat swoją postawą, swoim życiem. Jeździł do wielu krajów, spotykał się z każdym przywódcą, z każdym człowiekiem, nie dzielił ludzi. Pokazał otwartość Kościoła" - powiedział.
Rzecznik Episkopatu Polski ks. Józef Kloch jest zdania, że 27 kwietnia - data kanonizacji Jana Pawła II to wielki dzień, również dla Polski. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II będzie patronem rozpoczynających się od 2014 roku przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, zaplanowanych w Krakowie na 2016 rok. Przypomniał, że to papież z Polski był inicjatorem dni młodzieży, a pierwsze takie spotkanie odbyło się w Częstochowie.
Zaznaczył, że do tej pory nie zdarzyło się, by kanonizowano równocześnie dwóch papieży. "Jeden jest kontynuatorem myśli drugiego, więc to piękny symbol" - dodał ks. Kloch. Zwrócił uwagę, że Jan XXIII zainicjował Sobór Watykański II, a Jan Paweł II wcielał w życie idee soborowe.
Premier Donald Tusk powiedział, że jako Polak będzie bardzo chciał być w Rzymie na uroczystości kanonizacyjnej Jana Pawła II. Podkreślił, że udział w niej powinien być motywowany "potrzebą serca".
"Pewnie każdy Polak pragnąłby być - ja też, ale jestem bardzo powściągliwy, jeśli chodzi o państwowe delegacje z okazji uroczystości religijnych. Zrobię wszystko, żeby umożliwić i pomóc tym wszystkim, którzy będą chcieli tego dnia być w Rzymie, żeby to stało się możliwe. Natomiast, czy to będzie delegacja państwowa - tego typu obyczaju nie ma" - powiedział premier. (PAP)
jo/ sw/ ap/ jbr/