Europa i świat po 1989 roku

25.06.2018

Konsul honorowy RP w Zurychu skrytykował artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej"

Konsul honorowy RP w Zurychu Markus Blechner skrytykował w poniedziałek artykuł dziennikarza "Gazety Wyborczej" zamieszczony w szwajcarskim dzienniku "Tribune de Geneve" w związku z porównaniem działań polskiego rządu do polityki władz niemieckich w latach 30. XX wieku.

Blechner w liście adresowanym do redaktorów "Tribune de Geneve" i "Gazety Wyborczej" przypomina, że został mianowany konsulem honorowym RP przez byłego szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, zatem - jak kontynuuje autor - "nikt nie może zakładać", że ma on "jakiekolwiek powiązania polityczne z obecną większością" rządzącą w Polsce.

"Nade wszystko jestem człowiekiem wyznania mojżeszowego, potomkiem dwóch osób, które przeżyły Holokaust" - podkreśla Blechner i dodaje, że inni jego przodkowie zginęli w "nazistowskich obozach śmierci Buchenwald i Auschwitz".

"Byłem zatem zszokowany i oburzony niedawnym artykułem Bartosza Wielińskiego (...) opublikowanym w +Tribune de Geneve+. Porównując obecny polski rząd do niemieckich nazistów, Wieliński dopuścił się poważnej i niewiarygodnej trywializacji Holokaustu" - napisał Blechner.

"Zdecydowanie protestuję przeciw porównaniom stanowiącym obrazę dla pamięci Ofiar, włącznie z moimi przodkami" - napisał na zakończenie autor.

Blechner odnosi się do następującego fragmentu tekstu zamieszczonego w genewskim dzienniku: "PiS przetestował w Polsce metody zawłaszczania instytucji demokratycznych przez partie polityczne, które można porównać do Gleichschaltung w Niemczech w latach 30.".

Gleichschaltung to termin na określenie polityki stosowanej w tym okresie i zmierzającej do likwidacji pluralizmu poprzez standaryzację społecznych, gospodarczych i politycznych instytucji państwa. (PAP)

fit/ mc/ pko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL