Krakowski sąd okręgowy 27 listopada zajmie się wnioskami o dobrowolne poddanie się karze dwóch Węgrów. W lipcu br. przyłapano ich na próbie kradzieży z byłego obozu Auschwitz II-Birkenau cegieł z ruin krematorium – podała prokuratura w Oświęcimiu.
30-letnią kobietę i o sześć lat starszego od niej mężczyznę, gdy chowali cegły z krematorium do torby, zauważyła inna para obcokrajowców. Natychmiast powiadomili ochronę muzeum Auschwitz. Wezwano policję.
Węgrzy usłyszeli zarzut kradzieży dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury. Oboje przyznali się do winy. "Tłumaczyli, że chcieli sobie zabrać coś na pamiątkę i nie zdawali sobie sprawy z konsekwencji swego czynu" – informowała wówczas małopolska policja.
Węgrzy złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze. To rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata i 1,5 tys. zł grzywny od osoby. Karą ma być także podanie wyroku do publicznej wiadomości przez jego umieszczenie na miesiąc na tablicy w sądzie.
W regulaminie zwiedzania i przebywania w miejscu pamięci i w muzeum Auschwitz-Birkenau jest zapis, że wszystkie zabytkowe obiekty i przedmioty stanowią integralną, chronioną prawem całość. Zabrania się przemieszczania, wynoszenia i niszczenia wszelkich obiektów i przedmiotów na terenie muzeum i będących pod jego ochroną.
Muzeum podkreśla, że cały teren miejsca pamięci ma szczególne znaczenie dla historii i światowego dziedzictwa kulturowego, dlatego zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
W minionych kilku latach dochodziło już do podobnych zdarzeń. W 2011 r. na lotnisku w podkrakowskich Balicach funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali małżeństwo z Izraela, które próbowało wywieźć przedmioty znalezione w byłym Birkenau. Dobrowolnie poddali się karze. Podobnie zakończyła się sprawa niemieckiego nauczyciela. Najgłośniejsza kradzież w byłym obozie wydarzyła się w grudniu 2009 r. Złodzieje ukradli napis "Arbeit macht frei" znad bramy byłego obozu Auschwitz I. Bezpośredni sprawcy, a także Szwed Anders Hoegstroem, który ich nakłaniał do przestępstwa, zostali skazani na kary więzienia. (PAP)
Autorzy: Marek Szafrański, Małgorzata Wosion-Czoba
szf/ wos/ joz/