AK to symbol wielu polskich spraw: wyraża heroizm, wolę życia w wolności, jest znakiem cierpienia i bezinteresownej ofiary – powiedział w czwartek ks. Mariusz Antczak podczas odsłonięcia w bielskim kościele garnizonowym tablicy przypominającej o powstaniu AK.
„Przywołujemy w pamięci Armię Krajową, która była wielkim dobrem w dziejach naszej ojczyzny. (…) Stanowiła ona kontynuację drogi ku niepodległej, rozpoczętej we wrześniu 1939 r., w dniach niemiecko-sowieckiej okupacji, która przyniosła wprawdzie militarną klęskę, ale nie zgasiła ducha wolności” – mówił duchowny w homilii podczas mszy, która poprzedziła odsłonięcie tablicy.
Tablicę, przypominającą o powstaniu 75 lat temu AK, odsłonili kombatanci, wśród których byli m.in. członkowie władz bielskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Stanisław Pankowski ps. "Żbik" oraz por. Jan Dąmbrowski.
„Dziś przypominam sobie 2,5 roku swojej służby w 4. batalionie 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Żaden z moich kolegów już nie żyje. Jestem ostatni. (…) Ten dzisiejszy dzień jest dla nas wielkim świętem. AK była największą podziemną armią na świecie, która zawsze była wierna dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna” – powiedział PAP mjr Pankowski.
Tablica została odsłonięta w kościele garnizonowym, który znajduje się na terenie koszar 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. „Ta tablica ma przypominać żołnierzom batalionu, kim są ich poprzednicy i czyją pamięć powinni czcić” – powiedział Andrzej Sikora z Fundacji Wiarus z Wisły, współorganizatora uroczystości.
Korzenie Armii Krajowej sięgają powstałej w nocy z 26 na 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski. Rok później została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 r. w Armię Krajową. Siły AK latem 1943 r. liczyły ok. 380 tys. osób, w tym 10 tys. oficerów. Armia Krajowa podlegała Naczelnemu Wodzowi i rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Jej głównym zadaniem było prowadzenie oporu zbrojnego przeciwko okupantowi hitlerowskiemu i przygotowanie ogólnokrajowego powstania.(PAP)
szf/ mow/