Lata 1983-1987

14.05.2018

Kwiaty od prezydenta Andrzeja Dudy na grobie Grzegorza Przemyka

Minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski i doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy złożyli w poniedziałek kwiaty na grobie Grzegorza Przemyka - maturzysty, który zmarł po tym jak został brutalnie pobity przez milicjantów w maju 1983 r.

Grzegorz Przemyk 12 maja 1983 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej; przewieziony do szpitala, zmarł 14 maja w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej. W poniedziałek mija 35. rocznica jego śmierci. Była to jedna z najgłośniejszych zbrodni aparatu władzy PRL.

Maturzysta jest pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim w kwaterze 100, we wspólnym grobie ze swoją matką Barbarą Sadowską.

W komunikacie Kancelarii Prezydenta podkreślono, że Grzegorz Przemyk został zatrzymany przez milicję 12 maja 1983 r., na Placu Zamkowym w Warszawie, kiedy wraz z kolegami świętował maturę. Zabrano go do pobliskiego komisariatu MO przy ul. Jezuickiej 1/3, gdzie został brutalnie pobity przez trzech funkcjonariuszy. Zmarł po dwóch dniach od pobicia w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.

"Pogrzeb Przemyka, który odbył się 19 maja na Cmentarzu Powązkowskim, stał się wielką manifestacją sprzeciwu wobec władzy komunistycznej. Według szacunków wzięło w nim udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, w tym wielu młodych. Kondukt, który podążył ulicami Warszawy, z kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie odbyła się msza, przerodził się w milczącą manifestację protestu uczniów, studentów i innych zgromadzonych wobec komunistycznych władz i funkcjonariuszy reżimu" - wskazano.

Jak zauważyła Kancelaria kilkanaście dni wcześniej, 3 maja 1983 r., milicjanci pobili również matkę Przemyka, Barbarę Sadowską, działającą w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, mieszczącym się na terenie kościelnym przy furcie klasztoru sióstr franciszkanek służebnic Krzyża przy kościele św. Marcina w Warszawie.(PAP)

autor: Aleksandra Rebelińska

reb/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL