Szczecin, IPN i Solidarność będą wspólnie działać, by historyczna świetlica na terenie dawnej stoczni szczecińskiej stała się miejscem pamięci. Prezes IPN Łukasz Kaminski, szef "S" Piotr Duda i prezydent Szczecina Piotr Krzystek podpisali list intencyjny w tej sprawie.
"Przekonani o niepodważalnej roli Szczecina w artykułowaniu wolnościowych aspiracji Polaków i przezwyciężaniu totalitarnego zniewolenia, wyrażamy wolę podjęcia współpracy w celu zachowania w pamięci obecnych i przyszłych pokoleń, znaczenia tych historycznych miejsc, w których dokonywały się zmiany oblicza współczesnej Polski i Europy" - napisano m.in. w podpisanym we wtorek w Szczecinie dokumencie.
Uroczystość poprzedziła dwudniowe obrady Komisji Krajowej "S" w Szczecinie, na którą przyjechało około stu działaczy związku. Prezydent Szczecina zapowiedział, że podpisany dokument pozwala na przygotowanie założeń programowych dla przedsięwzięcia.
W stoczniowej stołówce 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników podpisali ze stroną rządową porozumienie kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Porozumienie dało polskim robotnikom prawo tworzenia wolnych związków zawodowych. Dzień później podobne porozumienie podpisano w Gdańsku.
Trwają prace związane z przejęciem nieruchomości, liczymy, że z końcem roku nieruchomość zostanie ostatecznie nieodpłatnie przekazana miastu - zaznaczył prezydent.
Właścicielem budynku, jak i pozostałych terenów postoczniowych jest Towarzystwo Finansowe Silesia.
Krzystek zapowiedział, że miasto będzie się starać o fundusze unijne na przedsięwzięcie. Prezes IPN zadeklarował zaś, że już następnego dnia po przekazaniu budynku miastu, Instytut będzie gotowy, by prowadzić w nim program edukacyjny.
Szef Solidarności podkreślił, że w świetlicy będą się mogły odbywać lekcje historii, cenniejsze od szkolnych wykładów, bowiem uczniowie będą mogli dotknąć najnowszej historii Polski. „To miejsce, podobnie jak kościół św. Brygidy i sala bhp w Gdańsku ma ducha Solidarności” - zaznaczył.
Wolę przejęcia historycznej świetlicy, Szczecin wyrażał już od kilku lat. W 2007 r. władze Szczecina deklarowały, że chcą przejąć świetlicę od stoczni.
Należące do Skarbu Państwa Towarzystwo Finansowe Silesia, jest zarządcą majątku upadłej stoczni szczecińskiej. Silesia specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.
W stoczniowej stołówce 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników podpisali ze stroną rządową porozumienie kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Porozumienie dało polskim robotnikom prawo tworzenia wolnych związków zawodowych. Dzień później podobne porozumienie podpisano w Gdańsku.(PAP)
epr/ as/ mow/