Koncert, konkurs, projekcje filmów, lekcje historii, spacer po miejscach pamięci oraz debata naukowa złożą się na cykl edukacyjno-patriotycznych wydarzeń w Łodzi pod hasłem "Listopadowa Duma 2017”. Zaplanowano je w ramach obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
"Cieszę się, że kiedyś zapomniana data 11 listopada, tak chętnie jest teraz wspominana. Liczba wydarzeń związanych z obchodami tego święta z roku na rok wzrasta, a my w ramach projektu +Listopadowa Duma 2017+ chcemy zaproponować łodzianom i zachęcić ich do udziału w dziewięciu przedsięwzięciach przygotowanych na 99-lecie Polski Niepodległej" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Fundacji Życie Michał Owczarski.
Organizator cyklu wydarzeń patriotycznych dodał, że będą one miały charakter edukacyjno-kulturalny i skierowane są do wszystkich mieszkańców Łodzi. Mają w przystępnej formie przybliżyć historię, podkreślić znaczenie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zgłębić problematykę odradzającej się polskiej państwowości ze szczególnym uwzględnieniem wątków łódzkich.
Serię wydarzeń zainauguruje w niedzielę w łódzkim Parku Staromiejskim rekonstrukcja "Rozbrajanie niemieckich żołnierzy i policjantów w Łodzi w 1918 roku" przygotowana przez Szkolne Koła Rekonstrukcji Historycznych działające w Szkole Bernardyńskiej w Łodzi.
"To pierwsze z zaplanowanych przedsięwzięć, ale od 1 listopada uczniowie mogą zgłaszać już swoje prace w konkursie na alternatywną historię polskiej niepodległości: +Co zrobiłbym na miejscu Józefa Piłsudskiego 11 listopada 1918 roku?+. Nie chcemy bowiem, by uczniowie tylko zapamiętywali daty, ale żeby przedstawili swoje nastroje i odczucia. Zobaczymy, czy wartości, które sto lat temu wyznawali młodzi ludzie walczący o II Rzeczpospolitą są tożsame z wartościami dzisiejszego pokolenia młodzieży" – tłumaczył koordynator akcji "Listopadowa Duma" Michał Rulski.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 28 listopada podczas interdyscyplinarnej konferencji naukowej "Przystanek Niepodległa" w filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Piotrkowie Trybunalskim. Dyskusja przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych ma być "refleksją nad różnymi aspektami odzyskania nieodległości w 1918 r. oraz nad procesami jej ugruntowywania wśród Polaków".
"Naszą ideą jest poszukiwanie nastrojów społeczno-politycznych odradzającej się Polski. To ma przygotować nas do rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości. Inaczej tego nie zrozumiemy i te obchody nie będą miały treści merytorycznej oraz duchowej" – zaznaczył Rulski.
Wśród pozostałych wydarzeń zaplanowanych w ramach "Listopadowej Dumy" są: Wielkie Lekcje Historii: "O agencie Piłsudskiego, który został wojewodą łódzkim" (6 i 7 listopada); projekcje filmu "Zaufany Piłsudskiego" połączone ze spotkaniem z reżyserką dokumentu Jolantą Kessler (6 i 7 listopada); widowisko z koncertem pieśni patriotycznych na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (27 listopada) oraz spacer historyczny po Starym Cmentarzu w Łodzi (12 listopada).
"Wątki niepodległościowe przewijają się po najstarszej łódzkiej nekropolii. 12 listopada zorganizujemy spacer +Śladami Łódzkiej Niepodległej+. Na Starym Cmentarzu jest wiele pomników, a przede wszystkim historii postaci, które wpisują się w walki niepodległościowe - od Powstania Listopadowego, poprzez Powstanie Styczniowe, czy wydarzenia związane z 11 listopada 1918 r., a następnie walkami o utrzymanie niepodległości" – podkreślił prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem Cezary Pawlak.
Wydarzenia w ramach "Listopadowa Duma 2017. Historyczna wędrówka w poszukiwaniu nastrojów społeczno-politycznych odradzającej się Polski" dofinansowano ze środków ogólnopolskiego programu Niepodległa. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
edytor: Paweł Tomczyk
bap/ pat/