Wojna polsko-bolszewicka

15.08.2017

Litwa: Obchody Święta Wojska Polskiego

Przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej na Litwie i społeczności polskiej w tym kraju złożyli we wtorek, w Święto Wojska Polskiego, wieńce na wileńskim cmentarzu na Rossie, przy grobie, w którym jest pochowana matka Józefa Piłsudskiego i serce marszałka.

Przy mauzoleum Matki i Serca Syna byli obecni m.in. kombatanci, harcerze, młodzież szkolna i akademicka, goście z Polski i polscy żołnierze z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, którzy w ramach misji „Air Policing” przebywają obecnie w litewskich Szawlach.

Uroczystość uświetnił przelot nad Rossą polskich F-16.

Przemawiając do zebranych attache obrony ambasady polskiej płk Mirosław Wójcik przypomniał, że bitwa stoczona 15 sierpnia 1920 roku „zaliczana jest do jednej z 18 bitew decydujących o losach świata”. „Polska stała się przedmurzem cywilizacji chrześcijańskiej powstrzymując marsz armii bolszewickiej i rozprzestrzenianie idei komunizmu na całą Europę” - wskazał Wójcik.

Dziękując licznie zebranym, zaznaczył, że „tu, w Wilnie na Rossie przed mauzoleum Matki i Serca Syna – serca marszałka Józefa Piłsudskiego, wodza naczelnego, ojca zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej - święto to ma wymiar szczególny”.

Litwini nie uczestniczą w obchodach na Rossie. Postać Józefa Piłsudskiego w społeczeństwie litewskim wywołuje spore kontrowersje. Nie mogą mu wybaczyć zajęcia Wilna w 1920 roku. Niemniej we wtorek, w godzinach porannych, hołd marszałkowi na Rossie oddał znany litewski dziennikarz, historyk i antropolog kultury Virginijus Savukinas.

„Znam historię, wiem, jaki wpływ na losy Polski, ale również Litwy i Europy miała Bitwa Warszawska” - powiedział PAP Savukinas.

Savukinas przyznał, że na Litwie brakuje powszechnej wiedzy na temat wydarzeń z tamtego okresu. „Piłsudski jest postrzegany jednostronnie, jedynie przez pryzmat zajęcia Wilna, nie jest znany natomiast kontekst historyczny” - mówił litewski dziennikarz, który w swych artykułach i audycjach porusza trudny dla Litwinów temat Piłsudskiego i wydarzeń z początku XX wieku.

Savukinas na swym profilu na Facebooku we wtorek umieścił zdjęcie przy mauzoleum Matki i Serca Syna i napisał, że „Cud na Wisłą był też cudem dla Litwy”. Wskazał, że gdyby nie ta zwycięska bitwa, „Litwa nie byłaby dzisiaj członkiem Unii Europejskiej i NATO”.

Zdaniem obserwatora litewskiej sceny politycznej, blogera Aleksandra Radczenki „na Litwie rośnie świadomość, że Cud na Wisłą - mimo że doprowadził do utraty przez Litwę Wilna – zachował młodą państwowość litewską przed bolszewicka nawałnicą”.

„Przełamywanie litewskich stereotypów dotyczących Polski i Józefa Piłsudskiego potrwa jeszcze wiele lat, ale każdy kolejny, nawet mały krok na tej drodze napawa optymizmem” - powiedział PAP Radczenko.

Wtorkowe uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego po południu przeniosły się do Zułowa, miejscowości odległej o 60 km na północ od Wilna, miejsca urodzin marszałka. W Zułowie odbył się piknik, w którym udział wzięli też uczestnicy XVII Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego. Rajd Katyński w poniedziałek przybył do Wilna, a we wtorek udaje się na Łotwę do Daugavpils.

Wileńskie uroczystości zakończy wieczorem koncert w Domu Kultury Polskiej w Wilnie Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dylągówce, Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie oraz Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ jhp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL