Europa i świat po 1989 roku

08.06.2018

Litwa: w Telszach odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą braciom Narutowiczom

Gabriel Narutowicz. Fot. PAP/Reprodukcja Gabriel Narutowicz. Fot. PAP/Reprodukcja

Na murach katedry w Telszach na Żmudzi odsłonięto w piątek pamiątkową tablicę poświęconą braciom Narutowiczom – Stanisławowi, sygnatariuszowi aktu niepodległości Litwy oraz Gabrielowi, pierwszemu prezydentowi Polski.

Tablicę w dwóch językach z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę, poświęconą „pamięci synów ziemi żmudzkiej, urodzonych w Telszach, ochrzczonych w tej świątyni”, zadedykowali „Litwini i Polacy, Samorząd Rejonu Telszańskiego i Senat Rzeczypospolitej Polskiej”.

„Odsłonięcie tablicy jest naszym wyrazem uznania dla działalności braci Narutowiczów, uczczeniem pięknych rocznic historycznych naszych państw, a także ilustracją relacji polsko-litewskich na początku XX wieku” - powiedział PAP mer Telsz Petras Kuizinas.

Mer wskazał, że „tablica na murach świątyni, licznie odwiedzanej przez wiernych i turystów, przyczyni się do utrwalania pamięci historycznej”.

„Cieszę się, że jest to wspólne, polsko-litewskie upamiętnienie. Wspólnych bohaterów obu naszych narodów” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, który uczestniczył w uroczystości.

Łapczyński podkreślił, że „jest to tablica dwujęzyczna, podkreślająca także fakt, że obaj panowie byli braćmi”. „Każdy z nich wybrał inną drogę i służbę Polsce i Litwie. Obaj byli oddani sprawie wolności i niepodległości, walczyli o te ideały do końca. Obaj tragicznie zginęli” - dodał.

Gabriel Narutowicz urodził się w Telszach, a zmarł śmiercią tragiczną w Warszawie. Stanisław Narutowicz urodził się w Brewikach nieopodal Telsz. Zmarł śmiercią samobójczą w Kownie. Jest pochowany w Olsiadach, miejscowości odległej od Telsz o 16 km.

Z inicjatywą odsłonięcia tablicy wystąpił dr Jan Skłodowski, badacz historii Kresów. Inicjatywę wsparła Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie ze środków Senatu RP oraz samorząd telszański. Odsłonięcia dokonano w ramach odbywającego się Święta Stolicy Żmudzi Telsz.

W Telszach odbyła się też konferencja naukowa „Marzyciele tworzyli Litwę” oraz msza święta w intencji braci Narutowiczów.

W uroczystościach udział wzięła m.in. delegacja miasta Mińsk Mazowiecki.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ klm/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL