09.12.2010. Łódź (PAP) - 16 tek edukacyjnych m.in. o polskim państwie podziemnym, Auschwitz czy stanie wojennym przygotował Instytut Pamięci Narodowej na zajęcia z młodzieżą szkolną. Ta forma działań edukacyjnych cieszy się uznaniem nauczycieli i zainteresowaniem młodzieży - mówiono w czwartek w Łodzi na konferencji naukowej "Bez taryfy ulgowej. Dorobek naukowy IPN 2000-2010".
Inne formy popularnych działań Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej to wystawy, szkolenia, seminaria a także rajdy, rekonstrukcje czy gry dydaktyczne. Violetta Julkowska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przypomniała, że z ustawy o IPN wynika, iż Instytut nie tylko prowadzi badania, ale również tę wiedzę przekazuje poprzez edukację. "Chodzi nie tylko o edukację w wymiarze formalno-szkolnym, ale w ogóle w docieraniu do szerokich grup społecznych" - powiedziała w rozmowie z PAP.
Wymieniając formy działań edukacyjnych IPN zwróciła uwagę, że są one "przypisane do pewnych obszarów". W szkołach dominują lekcje historii, wykłady i prezentacje, konkursy, wystawy oraz tzw. teki edukacyjne przygotowywane przez pracowników Instytutu, które cieszą się coraz większym powodzeniem.
W siedzibach oddziałów IPN prowadzone są lekcje archiwalne, warsztaty, przeglądy filmów, konferencje naukowe dla nauczycieli. Z kolei "upowszechnianie wiedzy w przestrzeni publicznej" odbywa się poprzez wystawy, dodatki do czasopism, portale internetowe, publikacje czy uroczystości.
Zdaniem dr Julkowskiej prawdziwym hitem IPN, który cieszy się olbrzymim uznaniem ze strony nauczycieli to są teki edukacyjne. Teka składa się zawsze z materiału przeznaczonego dla ucznia, z materiału dla nauczyciela a także z biogramu, kalendarium, fragmentu tekstów źródłowych. To wszystko służy do przygotowania lekcji.
Mówiąc o współpracy nauczycieli z IPN Julkowska zwróciła uwagę, że nauczyciele uważają, iż zapraszanie na lekcje pracowników IPN to dublowanie ich pracy. Woleliby zostać przeszkoleni w oparciu o materiały IPN i sami pracować niż "udostępniać pola innym pracownikom".
Jedną z form działań edukacyjnych IPN są wystawy. Jak powiedziała dr Izabela Skórzyńska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ciągu 10 lat istnienia Instytutu przygotowano 250 wystaw.
W rozmowie z PAP powiedziała, że wystawy nie tylko towarzyszą edukacji szkolnej. Są bowiem adresowane zarówno do młodych ludzi jak i dorosłych. (PAP)
jaw/ ls/