Dziesięć osób, w tym dwie pośmiertnie, zostało laureatami nagrody "Świadek Historii", przyznanej po raz pierwszy przez łódzki oddział IPN. Wyróżnienia zostaną wręczone we wtorek 16 kwietnia podczas uroczystej gali. Nagroda "Świadek Historii" jest przyznawana co roku osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania edukacyjne IPN. W Łodzi przyznano ją po raz pierwszy. Kandydatów zgłosiły instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiego IPN, Marzena Kumosińska, wśród laureatów znaleźli się: ks. Tadeusz Bednarek, kolekcjoner wydawnictw niezależnych Krzysztof Bronowski, zastępca dyrektora Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi Mieczysław Góra, hm. Krzysztof Jakubiec, redaktor naczelny "Tygodnika Kępińskiego" Mirosław Łapa, działacz "Solidarności" Jan Mosiński, b. łódzki radny Lucjan Muszyński oraz właściciele księgarni wojskowej w Łodzi - Ewa i Waldemar Podgórscy. Dwie osoby zostały uhonorowane pośmiertnie: łódzki opozycjonista z czasów PRL Jerzy Scheur i b. poseł na Sejm I kadencji Andrzej Terlecki.
Ks. Tadeusz Bednarek to proboszcz parafii Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi. Na jej terenie przechowywana jest ziemia z miejsc męczeństwa Polaków w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Popularyzator wiedzy o Armii Krajowej i Kresach, kieruje katolickim gimnazjum i liceum im. Jana Pawła II w Łodzi.
Nagroda "Świadek Historii" jest przyznawana co roku osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w poszczególnych regionach Polski oraz wspierającym działania edukacyjne IPN. W Łodzi przyznano ją po raz pierwszy. Kandydatów zgłosiły instytucje, organizacje społeczne i osoby prywatne.
Krzysztof Bronowski kolekcjonuje wydawnictwa niezależne. Jest twórcą i właścicielem Muzeum Wolnego Słowa – jednego z największych w kraju zbiorów druków niezależnych, liczącego ok. 700 tys. stron.
Mieczysław Góra pracuje w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jako zastępca dyrektora placówki. Uczestniczył w pracach sondażowo-ekshumacyjnych m.in. w Charkowie i w Bykowni.
Hm. Krzysztof Jakubiec jest instruktorem ZHP, pedagogiem i gawędziarzem. Miłośnik historii Polski i historii harcerstwa, jest emerytowanym nauczycielem w XXIX Liceum Ogólnokształcącym w Łodzi.
Mirosław Łapa kieruje "Tygodnikiem Kępińskim". Publikuje w nim cykle artykułów historyków i archiwistów Instytutu Pamięci Narodowej. Wspólnie z IPN organizuje przedsięwzięcia przybliżające powojenne dzieje ziemi kępińskiej.
Kolejną nagrodzoną osobą jest działacz "Solidarności" Jan Mosiński - współorganizator wystaw i konferencji IPN.
Nagrodą uhonorowany został również b. radny miejski w Łodzi Lucjan Muszyński. Na początku lat 90. ubiegłego wieku przyczynił się do dekomunizacji nazw większości łódzkich ulic.
Ewa i Waldemar Podgórscy to właściciele Księgarni Wojskowej im. gen. Stefana Grota-Roweckiego w Łodzi, miłośnicy książek, animatorzy licznych spotkań z udziałem autorów i bohaterów wydawnictw poświęconych tematyce Polskiego Państwa Podziemnego, Armii Krajowej, Żołnierzy Wyklętych.
Wśród osób, które zostały uhonorowane pośmiertnie, znaleźli się: Jerzy Scheur - łódzki opozycjonista i społecznik działający w stanie wojennym, oraz Andrzej Terlecki - działacz niepodległościowy, dziennikarz, internowany w stanie wojennym, poseł na Sejm I kadencji. Obaj zmarli w ubiegłym roku.
Jak poinformowała Kumosińska w drugiej części wtorkowej gali odbędzie się projekcja filmu Grzegorza Królikiewicza "Mit o Szarym". Kanwę scenariusza stanowią m.in. wspomnienia gen. Antoniego Hedy-Szarego, pisane w stalinowskim więzieniu w połowie lat 50. XX wieku, a dokończone w stanie wojennym.
Antoni Heda-Szary to jeden z najwybitniejszych polskich dowódców niepodległościowego podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. Wsławił się akcją przeprowadzoną w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r., w wyniku której z ubeckiego więzienia w centrum Kielc uwolniono ponad 350 więźniów, przeważnie byłych AK-owców. (PAP)
jaw/ hes/