Interaktywne wakacyjne spotkania z twórczością Juliana Tuwima oraz powstanie wielkoformatowego malowidła inspirowanego dorobkiem poety na ścianie Domu Literatury w Łodzi - to kolejne wydarzenia w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Tym razem w łódzkie obchody włączyło się Stowarzyszenie "Na co dzień i od święta".
"Kwiaty Łódzkie Tuwima" – to zainaugurowany w sobotę cykl interaktywnych spotkań warsztatowych, prezentacji, konkursów i występów artystycznych poświęconych twórczości poety. W pasażu Schillera przy ul. Piotrkowskiej artyści i pedagodzy inicjują działania artystyczne i kulturalne oparte na znanych utworach Tuwima, ale także dziełach mniej znanych, ale poświęconych Łodzi.
W trzy wakacyjne soboty wezmą w nich udział dzieci, młodzież i dorośli. Pierwsze spotkanie z twórczością Tuwima adresowane jest do najmłodszych - przedszkolaków i uczniów ze szkół podstawowych.
"Dla najmłodszych uczestników przygotowano zabawy muzyczne i słowne. Dzieci malują na chodniku kwiaty, poznają poezję Tuwima i biorą udział w konkursach recytatorskich" - powiedziała PAP Katarzyna Tośta ze Stowarzyszenia "Na co dzień i od święta".
Kolejne spotkania z tego cyklu odbędą się w soboty - 3 i 17 sierpnia.
W ten weekend artysta Grzegorz "Gregor" Gonsior ma zakończyć tworzenie wielkoformatowego malowidła odnoszącego się do łódzkiej twórczości Tuwima. Mural ozdobi ścianę budynku Domu Literatury przy ul. Roosevelta.
Tworząc mural przedstawiający twarz poety, artysta odwołuje się m.in. do malarstwa Salvadora Dalego. "Surrealistycznie tworzy kształt twarzy poprzez nawarstwiające się przedmioty. To pomysł na zilustrowanie bogactwa metafor zawartych w wierszach poety" - zaznaczyła Tośta.
Malowidło uzupełnią cytaty z wierszy odnoszących się do Łodzi. Mural jest współfinansowany przez Domu Literatury.
W ramach obchodów Roku Tuwima realizowana jest również kolejna edycja projektu "Małe Kamienice Łodzi". Akcja polega na upiększaniu zaniedbanych skrzynek rozdzielczych na ulicach miasta. Artysta street artu Egon Fietke maluje na nich kamienice, w których mieszkał w Łodzi Tuwim, bądź budynki, o których pisał.
"To świetna metoda przybliżenia łodzianom, jak wiele miejsc ich miasta zostało naznaczonych obecnością autora +Kwiatów polskich+" - podkreśliła Tośta.
Powstało już pierwszych pięć wizerunków. Jedno z malowideł - na rozdzielni elektrycznej na skrzyżowaniu ulic Struga i Gdańskiej - przedstawia dom urodzenia poety, kolejne - przedstawiające hotel "Savoy" opisany przez niego w wierszu "Łódź" - znaleźć można na skrzyżowaniu al. Kościuszki z ul. Zamenhofa.
Pełna ścieżka "Małych Kamienic Łodzi dla Tuwima" składać się będzie z 10 punktów.
Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Łodzi. (PAP)
szu/ abr/