Walka o niepodległość 1914-1918

18.01.2018

„Małopolscy Bohaterowie Niepodległości”: aplikacja krakowskiego IPN o Józefie Ostafinie

Józef Ostafin. Źródło: IPN Józef Ostafin. Źródło: IPN

Z myślą o młodych osobach krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej stworzył spot, związany z 1945 rokiem oraz aplikację mobilną, poświęconą legioniście Józefowi Ostafinowi. Jest on pierwszą postacią, którą z okazji stulecia odzyskania niepodległości IPN przypomina w ramach cyklu „Małopolscy Bohaterowie Niepodległości”.

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości krakowski IPN przygotował aplikację mobilną, poświęconą Józefowi Ostafinowi – urodzonemu w Sułkowicach legioniście, uczestnikowi III powstania śląskiego, odznaczonemu w II RP Krzyżem Niepodległości, a w czasie II wojny światowej – żołnierzowi Polskiego Państwa Podziemnego.

Aplikację można pobrać z internetowego sklepu Google Play. Aby obejrzeć prezentację, dostępną w aplikacji, trzeba mieć okulary VR.

Prezentacja „Proces Józefa O.” przedstawia historię działacza zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przenosi uczestnika do autentycznej celi więziennej, zachowanej w dawnym gmachu przy ul. Senackiej w Krakowie. Ukazuje sylwetkę, historię procesu i ostatnie chwile skazanego bohatera. Krakowski IPN w przygotował projekt w 80. rocznicę procesu i sądowego morderstwa Józefa Ostafina.

Jest on pierwszą postacią, którą z okazji stulecia odzyskania niepodległości IPN przypomina w ramach całorocznego cyklu edukacyjnego „Małopolscy Bohaterowie Niepodległości”.

Do końca roku krakowski IPN zaprezentuje 12 Polaków, związanych z Małopolską i Krakowem, szczególnie zasłużonych dla odradzającej się w 1918 r. ojczyzny. Wszyscy oni zostali w okresie międzywojennym odznaczeni Krzyżami lub Medalami Niepodległości.

Spot „1945. Nowe zniewolenie”, dostępny na stronie internetowej krakowskiego IPN, zwraca uwagę, że rok zakończenia II wojny światowej był początkiem komunizmu w Polsce i nowego jej zniewolenia. W czwartek przypada 72. rocznica wkroczenia Armii Czerwonej do Krakowa. Spot jest dostępny na stronie internetowej krakowskiego IPN, wkrótce ma być rozpowszechniony także za pomocą innych kanałów.

„Część młodego pokolenia w sposób bezwiedny mówi o roku '45 tak jakby nie oznaczał on nowej formy zniewolenia. Faktem jest, że Polacy czekali na likwidację okupacji niemieckiej, że włożyli olbrzymi wysiłek, żeby pozbyć się tej okupacji niemieckiej, żeby wolna Polska powstała. Faktem jest, że Józef Stalin swoją polityką, determinacją, spowodował, że wolna Polska nie mogła w roku '45 zasiąść wśród wolnych narodów świata po to, żeby realizować interesy własnego społeczeństwa” – powiedział podczas czwartkowej prezentacji spotu historyk z IPN Maciej Korkuć.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL