Europa i świat po 1989 roku

22.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Marszałek Senatu: wielki potencjał współpracy między Polską i Kazachstanem

Aby wykorzystać wielki potencjał współpracy między Polską i Kazachstanem, potrzebne są takie spotkania - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski po rozmowie z prezydentem Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem.

Marszałek Senatu poinformował, że podczas spotkania w warszawskich Łazienkach Królewskich rozmawiał z kazachskim prezydentem o swojej wizycie w Kazachstanie w maju br.

"Byłem tam, wraz z delegacją, przyjęty niezwykle serdecznie, miło, gościnnie, za co dziękowałem panu prezydentowi. Rozmawialiśmy też o współpracy międzyparlamentarnej, współpracy gospodarczej, kulturalnej. W obydwu krajach tkwi jeszcze wielki potencjał; aby go wykorzystać, potrzebne są takie spotkania" - powiedział dziennikarzom marszałek Senatu.

Jak mówił, sprawa ustawy repatriacyjnej, była jednym z tematów jego wizyty w Kazachstanie. "Mam nadzieję, że w tym roku zakończymy prace nad tą ustawą i od przyszłego roku będzie ona obowiązywać. Stworzymy takie warunki, aby Polacy, którzy tam mieszkają i chcą wrócić do Polski, będą mogli wrócić" - powiedział marszałek Senatu.

Zaznaczył, że jeżeli Niemcy dokonali repatriacji i do Niemiec wróciło około 800 tys. obywateli niemieckich, to z Kazachstanu kilkanaście tysięcy mieszkających tam Polaków też powinno wrócić. "To już najwyższy czas. Ostatni dzwonek, ponieważ oni przestają mówić po polsku. Jestem przekonany głęboko, że ci, którzy będą chcieli, wrócą do Polski. Stworzymy im takie warunki" - podkreślił.

Założenia nowej ustawy repatriacyjnej rząd przedstawił w styczniu. Według zapowiedzi rządu projektowana ustawa będzie dotyczyć osób zamieszkujących azjatycką część byłego ZSRR. Pierwszeństwo w powrocie mają mieć osoby represjonowane i ich potomkowie. Repatriacją objęci byliby również małżonkowie i dzieci tych osób.

Rząd zakłada dwie drogi repatriacji. Pierwszą - na dotychczasowych zasadach (czyli zaproszenie przez samorząd) oraz nową - w formie pomocy organizowanej przez władze centralne (repatrianci mieliby mieć zapewnione pół roku w ośrodku pobytu, zapewniony kolejny rok utrzymania i wynajem mieszkania). Przybyłym do ojczyzny przysługiwałyby świadczenia w formie zasiłku: transportowy, na zagospodarowanie, szkolny, na wynajem mieszkania. Projekt jest jeszcze na etapie prac rządowych; nie trafił do Sejmu.

Polska społeczność w Kazachstanie liczy oficjalnie ok. 34 tys. osób i zajmuje 15. miejsce pod względem liczebności wśród ponad 130 narodowości zamieszkujących terytorium Kazachstanu. Mieszka głównie w centrum i na północy Kazachstanu.

Prezydent Nazarbajew przebywa w Polsce z dwudniową wizytą. Wcześniej w poniedziałek spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą; prezydenci przyjęli deklarację o współpracy gospodarczej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Kazachstanu. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Kazachstanu.

Drugiego dnia wizyty, we wtorek rano Nazarbajew spotka się z premier Beatą Szydło. Następnie prezydenci Duda i Nazarbajew wezmą udział w otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. (PAP)

mzk/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL