Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała w piątek, że już w przyszłym roku może się zacząć adaptacja budynku na potrzeby siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście przy Muzeum Auschwitz. Prace finansowane będą z funduszy UE.
Minister, która w piątek wieczorem przyjechała do Bielska-Białej, by spotkać się z twórcami kultury, powiedziała PAP, że konkursy na projekty finansowane z unijnych źródeł mogą zostać rozpisane na początku lipca lub pod koniec sierpnia br. „Procedury konkursowe trwają od czterech do sześciu miesięcy, (…) zatem rozpoczęcie budowy realne jest w przyszłym sezonie budowlanym” – dodała.
Centrum ma powstać w budynku tzw. Starego Teatru, stojącego tuż za murami byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Już latem ub.r. resort kultury zadecydował, że adaptacja obiektu zostanie sfinansowana z pieniędzy przeznaczonych na program operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-20. Koszt szacowany jest na ok. 26 mln zł.
Resort kultury uważa stworzenie siedziby Centrum za inwestycję „bardzo istotną z punktu widzenia ochrony dziedzictwa narodowego”. Podobne zdanie wyrażają przedstawiciele Muzeum Auschwitz. Siedziba Centrum umożliwi rozwinięcie jego działalności. Zdaniem dyrektora Muzeum Piotra Cywińskiego jest to niezwykle ważne w dobie, gdy podstawowa prawda o Auschwitz bywa wypaczana. „Polska nie powinna zaniedbywać wyposażenia siebie we właściwe narzędzia edukacji, aby się temu przeciwstawić” – mówił wiosną ub.r. Cywiński.
Sprawa siedziby Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, powołanego w 2005 r. podczas uroczystości 60. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu, od lat nie może znaleźć rozwiązania. Początkowo prace uniemożliwiał brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wokół Miejsca Pamięci. Dopiero w 2009 r. dzięki zabiegom Muzeum inwestycja uzyskała status celu publicznego, co umożliwiło rozpoczęcie prac. Brakowało jednak pieniędzy.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska wielokrotnie apelowała do polskiego rządu, by wsparł finansowo projekt. Znalazł się nawet darczyńca, który był gotów sfinansować 75 proc. kosztów inwestycji, ale wówczas pojawiły się kłopoty z interpretacją regulacji ustawowych dotyczących spraw własnościowych. Ich rozstrzygnięcie zajęło rok. Choć budynek trafił ostatecznie w ręce Muzeum, to przedłużająca się procedura zniechęciła ofiarodawcę, który się wycofał.
Muzeum jest obecnie przygotowane, by w każdej chwili rozpocząć prace. Dysponuje wszystkimi projektami.
Budynek tzw. Starego Teatru podczas II wojny światowej służył Niemcom jako magazyn. Składowali w nim m.in. zapasy cyklonu B, przy pomocy którego mordowali ludzi w komorach gazowych Auschwitz II-Birkenau.
Międzynarodowa Rada Oświęcimska powstała w 2000 r. Jest organem opiniodawczo-doradczym premiera w sprawach ochrony i zagospodarowania terenów byłego obozu Auschwitz oraz innych miejsc zagłady i byłych obozów koncentracyjnych, leżących w granicach Polski.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała też sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. W 1947 r. powstało Muzeum, które obejmuje byłe obozy Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. (PAP)
szf/ gma/