Okupacja niemiecka

17.02.2018

MSWiA: uruchomienie syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - niewykluczone

Jeśli organizatorzy zwrócą się do szefa MSWiA, minister Joachim Brudziński nie wyklucza uruchomienia syren 19 kwietnia br. w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - poinformował w sobotę na Twitterze resort spraw wewnętrznych i administracji.

"Podkreślamy, że syreny są uruchamiane co roku 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, ale były również uruchomione 19 kwietnia 2013 r. w 70. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim" - dodało MSWiA.

W piątek portal Onet.pl poinformował, że krytyk teatralny i dziennikarz Mike Urbaniak wystąpił z pomysłem upamiętnienia powstania w getcie w taki sam sposób, w jaki oddaje się hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego - poprzez uruchomienie syren. W piśmie skierowanym do wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery Urbaniak poprosił o rozpatrzenie możliwości wprowadzenia na stałe takiej formy upamiętnienia powstania.

Według portalu Onet.pl, Sipiera nie zgodził się na tę inicjatywę i w odpowiedzi na pismo dziennikarza podkreślił, że "nie włącza się syren, ponieważ są one po to, by ostrzegać przed niebezpieczeństwem". Urbaniak zapowiedział, że skieruje pismo w tej sprawie do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Jak poinformował wiceprezydent m.st. Warszawy Michał Olszewski w sobotnim wydaniu "Faktów" TVN, sygnały alarmowe w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim uruchomi stołeczny ratusz. "Ja nie widzę powodów, żeby szukać dzisiaj jakiejś przyczyny, takiej trochę zakrawającej o hipokryzję po to, żeby tego nie użyć w tak symbolicznym i ważnym dniu dla Warszawy - powiedział.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski ocenił, że włączenie syren w 75. rocznicę wybuchu powstania w getcie "jest dobrym pomysłem". "Wydaje mi się, że uda się go jeszcze zrealizować" - stwierdził w sobotnich "Faktach" TVN.

Ołdakowski zwrócił uwagę, że Warszawa z okresu II wojny światowej była miastem dwóch powstań - Powstania w Getcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego. "Te dwa powstania stanowią całość. One są opowieścią o oporze przeciwko niemieckiej okupacji" - podkreślił.

Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB) i Żydowskiego Związku Wojskowego (ŻZW) stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa oraz formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.

8 maja, w schronie przy ul. Miłej 18, samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy ŻOB. Nielicznym bojowcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. Jednym z nich był ostatni dowódca ŻOB, Marek Edelman, zmarły w 2009 r.(PAP)

autor: Daria Porycka

dap/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL