Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło rozpoczęła się w środę msza w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Nabożeństwo odprawia metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
Msza zakończy zorganizowane w środę w Gdańsku przez NSZZ "Solidarność" główne obchody 36. rocznicy Sierpnia'80.
Wcześniej w ramach rocznicowych obchodów miało miejsce okolicznościowe spotkanie w sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 36 laty podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową. Po spotkaniu w sali BHP prezydent i premier złożyli kwiaty pod historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.
Porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie.(PAP)
rop/ mok/ mag/