XIX wiek

11.10.2019

Muzeum Narodowe w Krakowie świętuje 140-lecie

Obraz Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”. 2004 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk Obraz Henryka Siemiradzkiego „Pochodnie Nerona”. 2004 r. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Muzeum Narodowe zawsze służyło najważniejszym wartościom: narodowi, Polsce, sztuce – mówił podczas piątkowej uroczystej gali z okazji 140-lecia istnienia tej instytucji jej dyrektor Andrzej Betlej. Krakowska placówka została uhonorowana Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Gala była kulminacyjnym punktem obchodów jubileuszu. Od początku roku we wszystkich muzealnych oddziałach odbywały się spotkania publiczności z kuratorami wystaw, dyskusje, warsztaty i koncerty.

"Muzeum Narodowe jest instytucją, która zawsze służyła najważniejszym wartościom od początku jego istnienia do dnia dzisiejszego: narodowi, Polsce, sztuce. Muzeum jest miejscem, gdzie słowa o tożsamości i dziedzictwie nie są wyłącznie słowami, ale prawdziwymi wartościami i te słowa definiują nasze muzeum, są obecne w każdym, codziennym działaniu, w każdym najmniejszym bądź największym projekcie" – mówił Betlej. Podkreślił, że muzeum tworzą ludzie i to jest ich święto. Dziękując pracownikom Andrzej Betlej przypomniał, że od początku istnienia instytucji związanych z nią było 3 tys. 854 osób.

CZYTAJ TAKŻE

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list od Andrzeja Dudy. "Jest z czego cieszyć się i co świętować. Krakowskie muzeum to nie tylko jeden z najstarszych i najcenniejszych zbiorów dzieł sztuki w Polsce, to również nowoczesna, prężnie rozwijająca się instytucja kultury przyciągająca tłumy zwiedzających z kraju i zagranicy" – podkreślił prezydent.

Dodał, że ogromne wrażenie robi rozmach, z jakim działa i rozwija się MNK. Przypomniał o odnoszących frekwencyjne sukcesy wystawach z ostatnich miesięcy związanych z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości: "Dziedzictwo", "Wyspiański", "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego". "Za ten wkład w narodowe obchody, chcę Państwu dziś szczególnie podziękować, ale też za ekspozycje przygotowane dla potrzeb Pałacu Prezydenckiego, które tworzą niepowtarzalną atmosferę siedziby głowy państwa i miejsca ważnych wydarzeń z życia RP" - podkreślił Andrzej Duda.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do uczestników uroczystości napisał, że dzisiejsze Muzeum Narodowe w Krakowie to "instytucja otwarta, przyjazna dla zwiedzających, korzystająca z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych, wsłuchująca się w oczekiwania społeczne". Odpowiedzią na te wyzwania – jak podkreślił – były m.in. wystawy poświęcone Stanisławowi Wyspiańskiemu czy historii komiksu.

CZYTAJ TAKŻE

Wśród wyzwań minister kultury wymienił budowę oddziału poświęconego twórczości Stanisława Wyspiańskiego i adaptację budynku dawnego hotelu Cracovia oraz przystosowanie go do eksponowania tam zbiorów polskiego wzornictwa przemysłowego. "Najważniejszym z wyzwań, w moim przekonaniu, jest jednak otwarcie po długotrwałym remoncie Muzeum XX. Czartoryskich. Będzie tam eksponowana, będąca od lipca 2017 r. już własnością Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcja Czartoryskich" – napisał Gliński. Podziękował dyrekcji i wszystkim pracownikom MKN za żmudną pracę.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że decyzja Rady Miasta Krakowa o utworzeniu Muzeum Narodowego była jedną z najlepszych decyzji tego gremium. Przypomniał, że muzeum powstało w czasach, gdy Polski nie było na mapach, "Kraków był duchową stolicą ziem polskich", a niewielka początkowo instytucja szybko rozrastała się dzięki sponsorom i donatorom, którzy rozumieli, że "dziedzictwo to także pokazywanie historii poprzez sztukę".

"Idea tego muzeum była ideą dietlowską – Józef Dietl uważał, że będzie to świadczyć o metropolitalności naszego miasta. Co prawda sam nie doczekał otwarcia muzeum, ale ta idea zaszczepiona przez niego rozwijała się przez wszystkie lata i trwa do dzisiaj" – podkreślił Jacek Majchrowski i przekazał muzeum uchwałę Rady Miasta z 1879 r. o jego utworzeniu.

CZYTAJ TAKŻE

Podczas gali Muzeum Narodowe zostało uhonorowane Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Srebrne medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali pracownicy MNK: Magdalena Czubińska, Dorota Dec, Waldemar Komorowski, Janusz Nowak, a brązowymi: Magdalena Laskowska i Elżbieta Zygier.

Pracownicy otrzymali także honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, Medale za długoletnią służbę oraz nagrody województwa małopolskiego.

Podczas gali ogłoszono zwycięzców zorganizowanego we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich konkursu na najlepsze rozwiązanie architektoniczno-urbanistyczne budynku Muzeum Stanisława Wyspiańskiego. Pierwszą nagrodę otrzymała spółka Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia.

Krakowskie muzeum jest najstarszą – założoną w 1879 r. – instytucją w Polsce, noszącą nazwę "Narodowe", i największą pod względem liczby oddziałów i zbiorów, którymi się opiekuje. Jego pierwszą siedzibą były Sukiennice, a początkiem zbiorów był dar malarza Henryka Siemiradzkiego – jego obraz "Pochodnie Nerona". Idąc za jego przykładem kilkudziesięciu polskich artystów przekazało swoje dzieła na rzecz nowo powstającego muzeum.

Dziś MNK to dwanaście oddziałów, w których prezentowane są wystawy stałe oraz czasowe i blisko 900 tys. eksponatów. Od 2017 r. liczba zwiedzających MNK przekracza milion osób rocznie: w 2017 roku było to 1,27 mln, w 2018 roku – 1,15 mln, a w 2019 roku, tylko do końca września, ponad 947 tys. osób. W 2019 roku zespół MNK przygotował 28 wystaw i pokazów, m.in. wystawę "Wajda", "Idzie młodość! I Grupa Krakowska", "Moc natury. Henry Moore w Polsce", "Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych" oraz cztery wystawy poświęcone twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów będzie otwarcie w grudniu nowego Muzeum Książąt Czartoryskich.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL