Holokaust

30.09.2019

Najstarsze muzeum żydowskie w Szwajcarii pokaże wystawę o Polakach ratujących Żydów

Muzeum Żydowskie w Bazylei zorganizuje wystawę upamiętniającą polskiego ambasadora z czasów II wojny światowej Aleksandra Ładosia i kierowaną przez niego grupę, która uratowała tysiące europejskich Żydów od zagłady - poinformowała ambasada RP w Bernie.

"Otrzymaliśmy informację, że wystawa rozpocznie się w listopadzie i potrwa około sześciu miesięcy. Organizatorzy pracują niezależnie, jednak od wielu miesięcy współpracowaliśmy z nimi, przekazując im materiały i eksponaty. Warto podkreślić, że inicjatywa wyszła całkowicie od strony muzeum" - powiedział PAP ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch.

Informację o wystawie potwierdzili również organizatorzy rozpoczynającego się w przyszłym tygodniu festiwalu "Culture Scapes", w czasie którego przez dwa miesiące w szwajcarskich miastach odbędzie się około 200 imprez poświęconych polskiej kulturze. Wystawa w Muzeum Żydowskim jest jedną z nich.

"Według mojej wiedzy ekspozycja ma pokazywać Grupę Ładosia ze szwajcarskiej perspektywy, tak jak postrzegała ją szwajcarska policja i szwajcarscy Żydzi. Wielu spośród nich wspierało działania polskich dyplomatów, nie zawsze mając pełną wiedzę na temat szczegółów operacji" - przypomina ambasador Kumoch.

CZYTAJ TAKŻE

Grupa Ładosia, składająca się z czterech polskich dyplomatów i dwóch przywódców organizacji żydowskich, doprowadziła w latach 1941-1944 do sfałszowania kilku tysięcy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej. Instytut Pileckiego i Ambasada RP w Bernie, które od dwóch lat prowadzą prace nad listą Ładosia, oceniają, że paszporty takie otrzymało 8-10 tysięcy ludzi, z czego pewna część przeżyła Zagładę.

Lista Ładosia - stworzona przy współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Instytutem Pamięci Narodowej oraz Muzeum Państwowym Auschwitz-Birkenau - pozwoliła na razie ustalić tożsamość ponad 3 tysięcy posiadaczy "paszportów Ładosia". Ambasada oraz Instytut Pileckiego zapowiadają jej publikację pod koniec tego roku.

Utworzone w 1966 roku Muzeum Żydowskie w Bazylei to pierwsza żydowska instytucja muzealna powołana na terenie zamieszkanym przez ludność niemieckojęzyczną po zakończeniu II wojny światowej. Jednocześnie uchodzi za jedną z najbardziej wpływowych instytucji kulturalnych w Szwajcarii.

Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ulb/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL