Europa i świat po II wojnie światowej

24.02.2016 aktualizacja 14.07.2016

Niemiecki rząd przyjął program zachowania pamięci o "wypędzeniach"

Niemiecka minister stanu ds. kultury Monika Gruetters. Fot. PAP/EPA Niemiecka minister stanu ds. kultury Monika Gruetters. Fot. PAP/EPA

Rząd Niemiec na posiedzeniu w środę w Berlinie przyjął program, którego celem jest zachowanie i propagowanie kultury i historii Niemców przymusowo wysiedlonych z Europy Środkowej i Wschodniej po II wojnie światowej.

"Historia i kultura Niemców w Europie Wschodniej jest podstawowym elementem naszej kultury pamięci" - oświadczyła minister stanu ds. kultury i mediów Monika Gruetters (CDU). "Jej zachowanie, badanie i propagowanie jest i pozostanie ważnym celem rządu" - dodała.

Gruetters poinformowała, że środki finansowe przeznaczone na tę działalność zostaną w tym roku zwiększone o 22 mln euro.

"Niemieckie dziedzictwo we wschodniej Europie nie tylko miało wpływ na tożsamość Niemców i społeczną kulturę naszego kraju, lecz jest także żywą częścią europejskiej historii" - powiedziała Gruetters. W polu zainteresowania znajdują się Pomorze, Prusy Wschodnie i Zachodnie, Śląsk, Morawy, kraje bałtyckie, Rosja i Siedmiogród.

Autorzy programu podkreślają, że pielęgnacja pamięci o wypędzeniach ma się odbywać "w duchu europejskim", we współpracy z innymi krajami w Europie.

Program przewiduje działalność oświatową, wzmocnienie muzeów regionalnych zajmujących się historią wypędzonych, stworzenie nowych etatów naukowych oraz cyfryzację zbiorów.

W Berlinie ma powstać do 2018 roku ośrodek dokumentacyjno-informacyjny poświęcony przymusowym migracjom w XX wieku. Głównym akcentem wystawy stałej w tej placówce mają być przymusowe wysiedlenia Niemców.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL