Żołnierze AK pokazali światu, jak wiele dla Polaków znaczy wolność. Dziś, świętując jubileusz 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK składamy im hołd - napisał prezydent Bronisław Komorowski do uczestników wtorkowej uroczystości upamiętniającej rocznicę.
"Żołnierze Armii Krajowej pokazali całemu światu jak wiele dla Polaków znaczy wolność. Walkę podjęli z poczucia odpowiedzialności, walczyli nie tylko o to, aby wolność odzyskać, ale aby móc dalej razem ją zagospodarowywać, by swoje państwo rozwijać i czynić nowoczesnym. Dziś w wolnej Polsce świętując jubileusz 25-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej składamy im hołd. Żołnierze AK pozostali wierni ostatniemu rozkazowi wydanemu przez ich dowódcę gen. Leopolda Okulickiego. Dalszą swą pracę i działalność prowadzili w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą" - napisał prezydent Bronisław Komorowski.
Jak zaznaczył, tradycje braterstwa broni i służby ojczyźnie kontynuowano też po wojnie i w III RP ich efektem było połączenie kilku organizacji i powstanie Światowego Związku Żołnierzy AK. "Z najwyższym szacunkiem myślę o wytrwałości i zaangażowaniu, z jakim członkowie Związku realizują szlachetne cele obrony godności, dobrego imienia i pamięci AK i jej żołnierzy, struktur Polskiego Państwa Podziemnego, a także utrwalanie i rozpowszechnianie historii, tradycji i dziedzictwa ideowego, utrzymywanie i zacieśnianie koleżeńskiej więzi między rozproszonymi żołnierzami AK (...) Państwa niezłomny patriotyzm, wzajemna lojalność, koleżeńska solidarność i zapał, z jakimi do dziś pracują państwo na rzecz dobra wspólnego stanowią najlepszy wzorzec dla młodych Polaków" - zaakcentował prezydent.
Honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak wyraził nadzieję, że "uczucia wierności ojczyźnie przekazywane przez jego pokolenia przetrwają i będą kontynuowane". Oleksiak został także przez przedstawicieli wojska uhonorowany pamiątkową plakietą.
List do uczestników uroczystości skierowała też premier Ewa Kopacz, która podkreśliła, że Armia Krajowa jest "niezbywalną częścią naszej tożsamości". "Jest przedmiotem naszej dumy i dowodem na to, że w najcięższych chwilach w kraju podbitym przez dwa totalitarne reżimy potrafiliśmy się zjednoczyć i zorganizować. Stworzyliśmy formację wyjątkową na tle historii świata, odwołującą się do wysokich ideałów i przyciągającą do siebie najbardziej wartościowy element społeczny, zwłaszcza spośród ludzi młodych (...) Powojenna historia Polski, a zwłaszcza ruch Solidarności, nie byłaby możliwa bez tego dziedzictwa, jakie zostawiła Armia Krajowa" - napisała premier przypominając, że Światowy Związek Żołnierzy AK już ćwierć wieku kontynuuje te idee.
Honorowy prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak wyraził nadzieję, że "uczucia wierności ojczyźnie przekazywane przez jego pokolenia przetrwają i będą kontynuowane". Oleksiak został także przez przedstawicieli wojska uhonorowany pamiątkową plakietą.
Podczas uroczystości wręczono nagrodę im. Jerzego Ślaskiego, żołnierza AK, dziennikarza i publicysty, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, publicystycznej, dydaktycznej i w innych formach działalności, mających na celu badanie, utrwalanie i rozpowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i II konspiracji niepodległościowej.
Laureatami zostali żołnierz AK, zaangażowany w upamiętnianie historii walk Armii Krajowej na Ziemi Łódzkiej Mirosław Kopa "Miron" oraz wieloletni prezes Fundacji Filmowej Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski. Filipkowski dziękując za wyróżnienie podkreślił, że jego pokolenie już odchodzi, ale dzieło Fundacji Filmowej, która wyprodukowała blisko 30 dokumentów poświęconych AK - pozostanie.
Jubileusz Związku, który odbył się na Zamku Królewskim w Warszawie, uczczono również wręczeniem nagród w Ogólnopolskim Konkursie Historia Armii Krajowej dla młodzieży.
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej powstał 15 marca 1990 r. na zjeździe żołnierzy AK w Warszawie. Połączono wówczas środowiska skupione wokół Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Żołnierzy Armii Krajowej. ŚZŻAK Zrzesza członków AK i innych organizacji zbrojnych podporządkowanych w czasie wojny legalnemu Rządowi RP na emigracji, które walczyły o odzyskanie niepodległości Polski. Na początku lat 90. XX w. po zorganizowaniu środowisk, kół i okręgów Związek liczył ponad 80 tys. członków. Obecnie, jak podaje Związek, organizacja zrzesza ok. 12 tys. osób. (PAP)
akn/ malk/