Choć główne obchody 30-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów odbędą się w Gdańsku, uroczystości przygotowały też inne samorządy, m.in. Katowic. Zaplanowano tam koncert plenerowy i konferencję popularnonaukową.
Jak poinformowało biuro prasowe katowickiego magistratu, do Gdańska na uroczystości pojedzie prezydent stolicy woj. śląskiego Marcin Krupa. Jednocześnie w mieście odbędą się dwa wydarzenia nawiązujące do rocznicy.
„30-lecie pierwszych, częściowo wolnych wyborów to święto wszystkich Polaków. Chcemy pokazać, że w Katowicach także pamiętamy o tamtych wydarzeniach” - powiedział cytowany przez służby miasta Krupa. „Zależy nam na popularyzowaniu wiedzy o zmianach systemowych w Polsce wśród naszych mieszkańców, a w szczególności młodych ludzi, którzy mieli to szczęście urodzić się w prawdziwie wolnej Polsce i czasy PRL znają tylko z przekazów starszych pokoleń, filmów i książek” - dodał prezydent Katowic.
„W Katowicach opowiemy mieszkańcom o tych przełomowych chwilach poprzez dwie formy. Będą to koncert plenerowy +Wolność z nami/Freedom with us+, który odbędzie się 2 czerwca na Placu Sejmu Śląskiego oraz konferencja popularnonaukowa +Zdarzyło się 4 czerwca…+, która odbędzie się dzień później w Muzeum Historii Katowic” - zapowiedział Krupa.
Plenerowy koncert na Placu Sejmu Śląskiego da grupa SBB w oryginalnym składzie, która z zaproszonymi gośćmi wykona m.in. utwory z płyty SBB „Follow my dream" - dla wielu osób żyjących w tamtych czasach kojarzącej się z wolnością.
Album nagrany w 1977 r. w Republice Federalnej Niemiec uchodzi za jeden z najlepszych albumów SBB. Płyta miała silny kontekst polityczny - odnoszące się do tematu wolności teksty były odczytywane w kraju jako wyraz niezgody na panujący ustrój.
Głównymi wykonawcami będą muzycy zespołu SBB, którzy do pierwszego w historii pełnego wykonania płyty zaprosili m.in. Sebastiana Riedla, Andrzeja Nowaka (m.in. TSA) i rapera Abradaba. Koncert na Placu Sejmu Śląskiego rozpocznie się 2 czerwca o godz. 20. Przewidziano dostępne do wyczerpania miejsca siedzące oraz stojące. Wstęp będzie wolny.
W trakcie poniedziałkowej konferencji „Zdarzyło się 4 czerwca…" w Muzeum Historii Katowic będzie można wysłuchać m.in. wykładu prof. Uniwersytetu Śląskiego Kazimierza Miroszewskiego o genezie wyborów do tzw. sejmu kontraktowego czy wykładu dr. hab. Adama Dziuby z oddziałowego biuro badań historycznych katowickiego IPN o wyborach w ówczesnym woj. katowickim.
Innymi tematami konferencji będą: rocznice wyborów do Sejmu i Senatu z 4 czerwca 1989 r. w pamięci zbiorowej, materiały propagandowe dot. wyborów z 1989 r. w zbiorach Biblioteki Śląskiej czy pamiątki po tych wydarzeniach w zbiorach Muzeum Historii Katowic.
W Gdańsku, dla uczczenia 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r., w programie imprez, które złożą się na organizowane tam w dniach 1-11 czerwca br. Święto Wolności i Solidarności, znajdzie się ponad 100 wydarzeń kulturalnych. Będą to m.in. spektakle teatralne, koncerty, wystawy i promocje publikacji książkowych.
We wtorek 4 czerwca w południe, na scenie przed budynkiem Europejskiego Centrum Solidarności, zaplanowano wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego i proklamację Deklaracji Wolności i Solidarności. Tego samego dnia po południu na Długim Targu przewidziane są wiec z udziałem gości specjalnych Święta Wolności i Solidarności i odegranie hymnu Europy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ wj/