Solidarność

17.08.2016 aktualizacja 30.08.2016

Obchody 36. rocznicy Sierpnia'80 w Gdańsku z udziałem m.in. prezydenta

Kwiaty na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej w rocznicę Sierpnia' 80. Fot. PAP/S. Kraszewski Kwiaty na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej w rocznicę Sierpnia' 80. Fot. PAP/S. Kraszewski

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział 31 sierpnia w Gdańsku w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych - powiedział w środę PAP podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

Przewodniczący Solidarności Piotr Duda poinformował PAP, że uroczystości rozpoczną się o godz. 14 od spotkania w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej. "Potem przejdziemy pod stoczniową bramę nr 2, gdzie złożymy kwiaty. Rocznicowe obchody zakończymy o godz. 17.00 mszą w Bazylice św. Brygidy" - powiedział. W sali BHP zaplanowano m.in. przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział lider "S".

Nabożeństwo w Bazylice św. Brygidy ma odprawić metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Jak podkreślił Piotr Duda, do udziału w uroczystościach zaproszeni są wszyscy, którym bliska jest idea Solidarności.

"Lech Wałęsa już pod koniec czerwca dostał od nas zaproszenie. Zaprosiliśmy też m.in. wszystkich sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych. My nie dzielimy w tym dniu. Kto chce, to będzie 31 sierpnia w Gdańsku - nie ma najmniejszego problemu" - zadeklarował lider "S".

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" Krzysztof Dośla dodał, że zaproszenia otrzymali m.in. parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej Bogdan Borusewicz i Henryka Krzywonos-Strycharska, uczestnicy strajku sprzed 36 lat.

Borusewicz powiedział PAP, że nie weźmie udziału w obchodach. Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza Wałęsy i Krzywonos.

Podpisanie porozumienia w Gdańsku 31 sierpnia 1980 r. między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstanie Solidarności stały się początkiem przemian 1989 roku: obalenia komunizmu i końca systemu pojałtańskiego.

Porozumienie w sali BHP Stoczni Gdańskiej podpisali przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski. MKS deklarował zakończenie trwającego dwa tygodnie strajku. Delegacja rządowa zgodziła się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

rop/ kno/ wni/ as/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL