Więcej wydarzeń skierowanych do młodych mieszkańców Poznania towarzyszy tegorocznym obchodom rocznicy Czerwca 1956 r. Robotniczy zryw miał miejsce 61 lat temu – organizatorzy obchodów chcą utrwalić pamięć o tym wydarzeniu wśród młodego pokolenia.
61 lat temu, 28 czerwca 1956 r. robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań Instytutu Pamięci Narodowej, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.
Wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy Czerwca '56 trwają od początku miesiąca. Ich zwieńczeniem będą całodniowe uroczystości zaplanowane na 28 czerwca.
"Miasto przy organizacji uroczystości związanych z upamiętnieniem Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. główny akcent kładzie w tym roku na to, aby wydarzenia sprzed lat były obecne w percepcji młodego pokolenia poznaniaków. To oni mają stać się kolejnymi +przekaźnikami+ wiedzy i pamięci o Czerwcu - zwłaszcza wtedy, kiedy zabraknie już naocznych świadków" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Poznania Hanna Surma.
W kalendarzu trwających blisko miesiąc wydarzeń związanych z rocznicą znalazły się m.in. konferencja "Młodzież o Poznańskim Czerwcu'56", spotkanie młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca, spektakl "Poznański Czerwiec '56" w wykonaniu Teatru "W Przejściu" z poznańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Wydarzeniom sprzed sześciu dekad poświęcony jest także międzyszkolny turniej.
Surma podkreśliła, że o pamięć o Czerwcu dbają nie tylko władze miasta, ale także lokalne społeczności. Kilka dni przed rocznicą, z uczestnikami Czerwca '56 spotkają się mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Łazarz; wydarzenie organizują: lokalna fundacja i stowarzyszenie.
Centralne uroczystości rocznicowe z udziałem władz miasta i kombatantów odbędą się 28 czerwca pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca ’56.
W ub. roku w jubileuszowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Janos Ader.(PAP)
rpo/ pat/