Uroczystości pod pomnikami Gloria Victis i Powstania Warszawskiego, złożenie kwiatów na grobach dowódców powstania oraz przed Grobem Nieznanego Żołnierza, apel poległych, wręczenie odznaczeń przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - to najważniejsze wydarzenia obchodów 70. rocznicy wybuchu zrywu.
1 sierpnia obchody rocznicy rozpoczną się rano na ul. Filtrowej złożeniem kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera", dowódcy Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej rozkazu rozpoczęcia powstania warszawskiego. Godzinę później spod pomnika "Mokotów Walczący - 1944" wyruszy Marsz Mokotowa, który przejdzie pod obelisk poświęcony pamięci 119 pomordowanych powstańców "Baszty" przy ul. Dworkowej.
W południe w Ogrodzie Saskim rocznica wybuchu powstania zostanie uczczona posadzeniem Drzewa Pamięci, następnie odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego i złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wczesnym popołudniem zaplanowano uroczystości przy pomnikach gen. Stefana Roweckiego "Grota" oraz Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Później przy grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera" zostaną złożone kwiaty, a o godz. 17, w godzinie "W", hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Wojskowych Powązkach oddadzą przedstawiciele władz, kombatanci i mieszkańcy stolicy.
Wieczorem przy Pomniku "Polegli-Niepokonani" na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy zostaną złożone wieńce, odbędzie się też msza św. polowa i modlitwa ekumeniczna. Później warszawiacy będą mogli wziąć udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych na pl. Piłsudskiego. Na Kopcu Powstania Warszawskiego rozpalone zostanie Ognisko Pamięci, a o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego wystawiony będzie premierowy pokaz spektaklu-oratorium "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w reżyserii Krystyny Jandy, z muzyką Jerzego Satanowskiego.
Obchody rocznicy rozpoczną się już jednak dużo wcześniej. Jednym z ich zagranicznych elementów ma być otwarcie wystawy przez prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Niemiec Joachima Gaucka 29 lipca w Berlinie.
Obchody rocznicy rozpoczną się już jednak dużo wcześniej. Jednym z ich zagranicznych elementów ma być otwarcie wystawy przez prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Niemiec Joachima Gaucka 29 lipca w Berlinie. Ekspozycję "Powstanie Warszawskie 1944" przygotowało Muzeum Powstania Warszawskiego we współpracy z berlińską Fundacją Topografii Terroru. Na wystawie będzie można m.in. zobaczyć pokolorowane archiwalne fotografie z powstańczych kronik, faksymile dokumentów oraz materiały dźwiękowe i multimedialne.
Na 30 lipca zaplanowano spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z powstańcami w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Tego samego dnia na dziedzińcu stołecznego ratusza odbędzie się piknik dla powstańców, któremu będzie towarzyszyć uroczyste powitanie przez prezydent Warszawy i spektakl "Młoda Warszawa – życie codzienne walczącej stolicy". Wieczorem na Stadionie Narodowym zaplanowano pokaz specjalny filmu Jana Komasy "Miasto 44".
W przeddzień rocznicy wybuchu powstania będzie miała miejsce uroczysta sesja Rady Warszawy ma Zamku Królewskim oraz polowa msza i uroczysty apel poległych przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Wieczorem odbędzie się tam widowisko "Śpiew Murów" wg scenariusza i w reżyserii Jerzego Bielunasa.
Również w dniach wcześniejszych przewidziano liczne wydarzenia rocznicowe. 24 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się promocja filmu "Zdobyć miasto" w reż. Ewy Ewart. W dwóch kolejnych dniach w Parku Wolności przy muzeum zaplanowano koncerty zespołu Luxtorpeda oraz Tomasz Stańko Quartet z udziałem Anny Marii Jopek i Moniki Brodki.
Hołd powstańcom będzie składany na terenie całego miasta, w miejscach pamięci spoczną kwiaty i zapłoną znicze, zaplanowano msze św. w intencji uczestników zrywu i apele poległych oraz związane z rocznicą wydarzenia artystyczne m.in. koncerty, wystawy, spektakle, imprezy plenerowe, rekonstrukcje historyczne czy spotkania z powstańcami.
W uroczystościach przygotowanych na Pradze Północ, w katedrze św. Floriana zapowiadany jest udział przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz kombatantów. Rozpocznie je msza św. koncelebrowana przez metropolitów - warszawskiego Kazimierza Nycza i warszawsko-praskiego Henryka Hosera.
Później odbędzie się koncert galowy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP. Następnie zaplanowano m.in. rekonstrukcje ataku na patrole niemieckie przed katedrą św. Floriana i walk powstańców z oddziałami Wehrmachtu w Parku Praskim, przegląd szlagierów okupowanej Warszawy oraz pokaz mody i sprzętu bojowego z czasów okupacji.
Główne obchody zakończy 5 sierpnia uroczystość przy pomniku poświęconym mieszkańcom Woli zamordowanym w powstaniu.
W obchodach może wziąć udział nawet ok. tysiąca uczestników walk powstańczych z kraju i z zagranicy.
W obchodach może wziąć udział nawet ok. tysiąca uczestników walk powstańczych z kraju i z zagranicy. Wielu przyjedzie z rodzinami. Powstańcy przybędą z Australii, Argentyny, Brazylii, Gwatemali czy RPA. Nie zabraknie gości z Europy: z Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Francji, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Rosji i Wielkiej Brytanii. Ponad 100 osób ma przylecieć z USA m.in. z Chicago, Las Vegas, Los Angeles, Nowego Jorku i San Francisco, kilkadziesiąt z Kanady. Będą też goście z Izraela.
Przyjadą również powstańcy z Polski. Najliczniejszą grupę będą oczywiście stanowić osoby mieszkające w Warszawie. Dołączą do nich jednak również towarzysze powstańczych zmagań z innych rejonów kraju – od Koszalina, Sopotu, Gdańska przez Zieloną Górę, Wrocław, Poznań, Bydgoszcz, Łódź po Lublin, Kraków, Zakopane, Sosnowiec czy Jelenią Górę. (PAP)
akn/ ls/
Kalendarium obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego