Spotkanie z powstańcami i twórcami Muzeum Powstania Warszawskiego, udział w uroczystościach pogrzebowych dowódcy batalionu „Zośka”, wystąpienie przy pomniku Gloria Victis i wspólne z warszawiakami śpiewanie powstańczych szlagierów - tak prezydent Andrzej Duda uczci 75. rocznicę Powstania Warszawskiego.
We wtorek przed południem w ramach obchodów 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego prezydent złoży wiązankę kwiatów przed znajdującą się na Dziedzińcu Głównym Muzeum Powstania Warszawskiego tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Następnie w muzeum prezydent spotka się z bohaterami powstania, a także - jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski - „z tymi, którzy opiekują się weteranami oraz pielęgnują pamięć o Powstaniu Warszawskim".
"Prezydent wręczy odznaczenia państwowe zarówno weteranom, jak i tym wszystkim, którzy przez ostatnie lata współtworzyli Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wszystkie akcje, które miały na celu zachowanie tej wielkiej historii i przekazanie jej kolejnym pokoleniom" - powiedział Kolarski.
"Prezydent wręczy odznaczenia państwowe zarówno weteranom, jak i tym wszystkim, którzy przez ostatnie lata współtworzyli Muzeum Powstania Warszawskiego oraz wszystkie akcje, które miały na celu zachowanie tej wielkiej historii i przekazanie jej kolejnym pokoleniom" - powiedział Wojciech Kolarski.
Podczas tego spotkania Andrzej Duda wręczy Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, który został ustanowiony z jego inicjatywy w 2018 roku. "Prezydent wręczy medal osobom, które walczyły w Powstaniu Warszawskim bądź dbały o zachowanie idei niepodległości w ostatnich dekadach" - zapowiedział minister.
Medal Stulecia odzyskania Niepodległości jest odznaczeniem przyznawanym w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - lata 2018–2021 - "na pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej".
Kolarski zaznaczył, że w środę prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych dowódcy Batalionu „Zośka”, kpt. Ryszarda Białousa ps. „Jerzy”, które odbędą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Podczas uroczystości prezydent odznaczy pośmiertnie kpt. Białousa Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Urna z prochami kpt. Białousa, który 27 lat temu zmarł w Argentynie wcześniej wyrażając wolę bycia pochowanym w ojczystej ziemi, została przetransportowana pod koniec czerwca z Buenos Aires do Polski. Sprowadzenie urny z prochami kpt. Białousa do kraju oraz ponowny pochówek na polskiej ziemi to inicjatywa Społecznego Komitetu Opieki nad Grobami Poległych Żołnierzy Batalionu "Zośka", realizowana przy wsparciu Ambasady RP w Buenos Aires i MON.
W środę wieczorem prezydent będzie uczestniczył w polowej mszy św. odprawionej na pl. Krasińskich przy pomniku Powstania Warszawskiego. Andrzej Duda weźmie też udział w Uroczystym Apelu Poległych przy pomniku Powstania Warszawskiego. Planowane jest wystąpienia prezydenta.
Jak poinformował Kolarski, w czwartek w dniu głównych obchodów rocznicowych prezydent Duda przed południem złoży kwiaty w jednym z miejsc na warszawskiej Woli upamiętniającym śmierć cywilów w Powstaniu Warszawskim.
"Prezydent już po raz kolejny złoży kwiaty w jednym z takich miejsc, upamiętniających martyrologię Polaków i to, że byli oni mordowani tylko za to, że są Polakami. Miejsc, które są odkrywane dzięki przywracaniu pamięci o masakrze ludności cywilnej, która jest jedną z największych zborni dokonanych na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej" - zauważył minister.
"Prezydent już po raz kolejny złoży kwiaty w jednym z takich miejsc, upamiętniających martyrologię Polaków i to, że byli oni mordowani tylko za to, że są Polakami. Miejsc, które są odkrywane dzięki przywracaniu pamięci o masakrze ludności cywilnej, która jest jedną z największych zborni dokonanych na ludności cywilnej w czasie II wojny światowej" - zauważył minister.
Przed godz. 17 - "godziną W", o której 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie - prezydent złoży wieniec na znajdującym się na Wojskowych Powązkach grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK.
Prezydent weźmie też udział w uroczystościach przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach, które będą kulminacyjnym punktem obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego. Andrzej Duda wygłosi tam przemówienie.
"Wieczorem wraz z warszawiakami spotka się na Pl. Piłsudskiego, by wspólnie śpiewać powstańcze piosenki. Prezydent bardzo chce podkreślić, że takie dni jak 1 sierpnia powinniśmy świętować razem" - dodał Kolarski.
Wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” odbędzie się jak w poprzednich latach na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Z warszawiakami muzykować będzie orkiestra i chór pod kierownictwem Jana Stokłosy.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ par/