Policja może liczyć na wsparcie władz także wtedy, gdy twardo broni prawa – powiedział premier Donald Tusk, który w sobotę wziął udział w obchodach 95-lecia policji. Komendant główny gen. insp. Marek Działoszyński podkreślił, że poprawia się stan bezpieczeństwa.
Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie premier mówił, że minęły dawno czasy, kiedy policja kojarzyła się niektórym obywatelom z przemocą. "Dzisiaj to skojarzenie jest dokładnie odwrotne. Dla przygniatającej większości Polaków słowo policja jest synonimem słowa bezpieczeństwo" – powiedział Tusk.
"Niezależnie od sytuacji, w jakiej się czasami musicie znaleźć, niezależnie od środków i narzędzi, jakich musicie czasami użyć, władza publiczna, państwo polskie będzie po waszej stronie" - zadeklarował premier. "A ci przestępcy, ci, którzy narażają prawo, godzą w bezpieczeństwo obywateli, a często także w bezpieczeństwo tych, którzy noszą mundur, muszą wiedzieć, że nie pozostaną bezkarni. Muszą wiedzieć, że kiedy będzie trzeba, policja użyje środków, łącznie z bronią, kiedy nie ma innego wyjścia" - mówił Tusk.
Zaznaczył, że każdy taki przypadek jest badany. "Jestem pełen uznania dla waszego profesjonalizmu i powściągliwości w takich sytuacjach, które wymagają działań drastycznych. W tych, na szczęście nielicznych, sytuacjach będziemy was wspierać, nawet jeżeli nie wszyscy dziś rozumieją, że zadaniem policjanta jest ochrona życia i zdrowia obywateli, ich majątku i bezpieczeństwa państwa, niezależnie od kosztów, jakie policjant musi ponieść” – dodał.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Służy w niej obecnie ok. 100 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.
Wyraził wdzięczność funkcjonariuszom, którzy podczas służby ryzykują własnym zdrowiem i życiem. Zwrócił uwagę, że społeczne zaufanie do policji rośnie, chociaż policjanci biorą udział w akcjach, "które mogą być kontrowersyjne". Szef rządu dziękował policjantom zaangażowanym w zwalczanie przemocy w rodzinie. "To trudne i niewdzięczne zadanie, wymagające profesjonalizmu, odwagi cywilnej i także stosownej delikatności" - mówił.
Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz zwrócił się do policjantek i policjantów słowami: "Jesteście solą tego państwa i jego kręgosłupem. Nie zapominajcie o tym szczególnie w chwilach dla was trudnych". "Będziecie musieli stawać twarzą w twarz z niełatwą niekiedy rzeczywistością, zmagając się z przeciwnikami ładu publicznego gotowymi na wszystko. Będziecie czasami niesłusznie oskarżani przez przestępców w imię ich prawa do obrony" - mówił minister.
"Będziecie niekiedy celem niesprawiedliwych ocen, ataków medialnych. Będziecie doświadczać w tej służbie, obok radości z pełnionego obowiązku, także goryczy niezrozumienia. Dostąpiliście dziś zaszczytu, ale i wzięliście na siebie twarde jarzmo obowiązku wobec Polski i Polaków" - zwrócił się do powołanych policjantów Sienkiewicz.
Szef KGP powiedział, że choć policja może pochwalić się wieloma sukcesami w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości, to doskonale wie, ile wyzwań przed nią stoi. Zaznaczył, że dwie trzecie Polaków dobrze ocenia policję, a prawie 90 proc. czuje się bezpiecznie tam, gdzie mieszka. "Ten rekordowo wysoki wynik poczucia bezpieczeństwa, najlepszy od 1987 r., ma ścisły związek ze spadkiem przestępczości i wzrostem naszej skuteczności" - mówił.
Nawiązał do niedawnych wydarzeń z Gorzowa Wlkp., gdzie policjanci postrzelili agresywnego mężczyznę. "Swoim zachowaniem stanowił on bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia policjantów oraz osób postronnych. Bezpieczeństwo osobiste policjanta, który jest reprezentantem prawa i praworządności, oraz bezpieczeństwo obywateli są w naszych działaniach wartością najważniejszą. Będziemy je chronić w każdej sytuacji, zgodnie z zasadami i policyjnymi procedurami" - mówił Działoszyński.
Przywołał słowa ostatniego komendanta głównego policji 20-lecia międzywojennego nadinsp. Józefa Kordiana-Zamorskiego o etosie policyjnej służby i wynikających z niej zobowiązaniach: "Władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu, przepisów prawa strzec pilnie, obowiązki swoje spełniać gorliwie i sumiennie" – cytował Działoszyński. Podkreślił, że te wartości są wzorem także dla współczesnych policjantów.
Nawiązał do rocznic przełomu ustrojowego i wstąpienia do UE. "Przed 25 laty, w wyniku przeprowadzonych w sposób pokojowy przemian społeczno-ekonomicznych, Polska wróciła do rodziny demokratycznych, europejskich krajów. Nasza formacja szybko i sprawnie wpisała się w ten proces przemian, stała się ważnym ogniwem systemu bezpieczeństwa publicznego w Polsce" - powiedział Działoszyński. Dodał, że dzięki wstąpieniu Polski do UE policja skorzystała z finansowania szkoleń i programów badawczo-rozwojowych.
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza nowo przyjęci do służby funkcjonariusze złożyli ślubowanie. Odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Wręczono wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł". To plebiscyt organizowany przez Niebieską Linię, w którym nagrody otrzymują funkcjonariusze szczególnie zaangażowani w ochronę osób pokrzywdzonych przemocą domową.
24 lipca 1919 r. Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej. 7 października 1944 r. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 r. Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Służy w niej obecnie ok. 100 tys. funkcjonariuszy, wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.(PAP)
gdyj/ brw/ pad/