Od wtorku 14 sierpnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stanie plenerowa wystawa „Jan Paweł II – człowiek z wolności”, nawiązująca do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - informuje organizator ekspozycji Centrum Myśli Jana Pawła II.
"Wystawa +Jan Paweł II – człowiek z wolności+ opowiada o fenomenie polskiego papieża, który obejmując stery Kościoła, wpłynął na losy całego świata. W jego nauczaniu temat wolności pojawiał się nieustannie, zaś jego mocne apele o poszanowanie godności i praw człowieka rozpoczęły proces przemian społecznych zakończony upadkiem komunizmu. Dla Jana Pawła II to był jednak dopiero początek +egzaminu z wolności+, przed którym staje współczesny Polak" - czytamy w komunikacie przesłanym PAP.
Jak wyjaśnili jego autorzy, wystawa przedstawia Karola Wojtyłę, który "ze świadka historii odradzającej się ojczyzny, przemienił się w jej kreatora". "Wystawa pokazuje tego, który upominał się o wolność wewnętrzną każdego człowieka. Jednocześnie ekspozycja dotyka problemu wolności, próbując odpowiedzieć na pytanie, co znaczy +być wolnym+ według Jana Pawła II" - napisali.
Wystawa będzie zaprezentowana w formie specjalnie zaprojektowanego pawilonu wystawienniczego, w którego czterech salach poprzez ikonografię, instalacje i multimedia zostaną zaprezentowane dzieje Polski od odzyskania niepodległości po czasy współczesne. Według organizatorów, faktograficzną oś instalacji będą stanowiły najważniejsze wydarzenia dziejowe Polski XX w.: odzyskanie niepodległości, II wojna światowa, czasy komunizmu i jego upadek, odzyskanie pełnej suwerenności. "Przewodnikiem po tej historii oraz głównym narratorem jest Jan Paweł II" - wyjaśnili autorzy komunikatu.
Wystawa będzie dwujęzyczna (polska i angielska), a zwiedzanie będzie nieodpłatne. Ekspozycja stanie na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki temu - zdaniem organizatorów - będzie ją mogło zobaczyć wielu odwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Po planowanym na 9 września zakończeniu ekspozycji przygotowany zostanie wirtualny spacer po wystawie.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/