Opolskie wspólna sprawa – to hasło mniejszości niemieckiej w nadchodzących wyborach samorządowych, które przedstawiono na sobotnim zjeździe Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.
W Jemielnicy na zjeździe obradowało ponad stu delegatów reprezentujących 320 kół terenowych Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Podczas spotkania przedstawiono hasło wyborcze, pod którym wystartują w wyborach samorządowych kandydaci z list komitetu Mniejszość Niemiecka.
„Tradycyjnie skupiamy się na tematyce regionalnej. Przez ostatnie dziesięciolecia udowodniliśmy, że nasza uwaga skupiona jest nie na wielkiej polityce, ale na naszym regionie, z czego korzystają wszyscy jego mieszkańcy. Mamy nadzieję, że to co osiągnęliśmy i to co przedstawimy w naszym programie wyborczym przekona do głosowania na naszych kandydatów także osoby z większości, które szukają alternatywy dla podzielonej sceny politycznej dużych partii” – powiedział przewodniczący TSKN Rafał Bartek.
Zdaniem liderów TSKN, w wyborach do sejmiku kandydaci mniejszości mają realne szanse na powtórzenie wyniku sprzed czterech lat, dzięki czemu weszli do rządzącej województwem koalicji z PO i PSL.
Delegaci z aprobatą odnieśli się do działań władz TSKN, które uważają, że młodzież szkolna ma prawo do nauki języka niemieckiego jednocześnie jako języka mniejszości narodowej, jak i nowożytnego języka obcego, co kwestionuje resort edukacji.
„Mamy poważny problem z nauczaniem języka niemieckiego jako języka mniejszości w klasach VII i VIII. Od pani minister usłyszeliśmy, że kuratoria i samorządy mają przestrzegać prawa. Apeluję, byście jako rodzice i jako samorządowcy stosowali prawo zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych. Wynika z niej jednoznacznie, że łączenie języka niemieckiego jako obcego i jako języka mniejszości jest legalne. Zachęcam samorządowców, by stosowali prawo według dotychczasowych zasad, bo prawo jest po naszej stronie” – podkreślił poseł Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka).
Przewodniczący Bartek wskazał na brak postępu dot. utworzenia muzeum dokumentującego historię Niemców w Polsce. „Chodzi nam o stworzenie czegoś na kształt muzeum, które gromadziłoby i udostępniało zainteresowanym pamiątki i dokumenty związane z istnieniem i działaniem, ale przede wszystkim historią Niemców w Polsce po 1945 roku. Najlepszą lokalizacją dla niej byłoby Opole, gdzie historia styka się z teraźniejszością. Tymczasem mijają lata, odchodzą kolejni żywi świadkowie historii, a nie widzimy żadnych postępów na rzecz uruchomienia takiego miejsca pamięci” – wyjaśnia Bartek.
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim skupia obecnie około 40 tysięcy aktywnych członków. W ubiegłym roku lokalne struktury TSKN przeprowadziły ponad sześćset różnego rodzaju projektów z zakresu kultury i oświaty. Dzięki TSKN uruchomiono 13 szkółek piłkarskich, które opiekują się pięciuset młodymi sportowcami. Według szacunkowych danych, na terenie województwa opolskiego mieszka od 100 do 150 tysięcy osób związanych ze środowiskami mniejszości niemieckiej. (PAP)
Autor: Marek Szczepanik
masz/ je/